Numărul firmelor cu capital străin nou înfiinţate a crescut

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Număr mai mare de firme străine nou inființate
Număr mai mare de firme străine nou inființate
Numărul firmelor cu capital străin nou înfiinţate a crescut, în primul trimestru din 2019, cu 9,1%, comparativ cu perioada similară a anului anterior, la 1.496 de unităţi, conform datelor centralizate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului (ONRC). 

Cele 1.496 de societăţi noi aveau un capital social subscris în sumă totală de 3,941 milioane dolari, în creştere cu 127,3% faţă de perioada ianuarie - martie 2018. 

Potrivit sursei citate, în intervalul 1991 - 2018, au fost înfiinţate 221.334 de societăţi cu participare străină la capital, valoarea totală a capitalului social subscris fiind de peste 63,117 miliarde de dolari. 

La 31 martie 2019, în România se înregistrau 222.830 de firme cu capital străin, dintre care cele mai multe, respectiv 47.709, cu capital italian, dar cea mai mare valoare a capitalului social este a societăţilor olandeze, respectiv 13,011 miliarde de dolari, în 5.302 firme. 

În top 50 ţări de rezidenţă ale investitorilor în societăţi cu participare străină la capitalul social se aflau, în martie, 20 de state din afara Europei, primele trei dintre acestea fiind: SUA (7.720 societăţi, cu un capital social subscris de 1,12 miliarde dolari), Turcia (15.524 societăţi, cu un capital de 730,8 milioane dolari) şi China (12.645 societăţi cu un capital de 406,3 milioane dolari). 

Citește și: Unde a ajuns să lucreze un fost ministru al Apărării și apropiat al lui Băsescu

De asemenea, ierarhia cuprinde companii din Insulele Virgine Britanice (392 societăţi, cu un capital de 404,545 milioane dolari), Japonia (370 societăţi, cu un capital de 322,21 milioane dolari), Coreea de Sud (257 societăţi cu un capital de 255,4 milioane dolari), Insulele Bermude (17 societăţi cu un capital de 164 milioane dolari), Liban (4.204 societăţi cu un capital de 163,7 milioane dolari), Canada (2.020 societăţi cu un capital de 145 milioane dolari), Insulele Marshall (33 societăţi, cu un capital de 53.6 milioane dolari), Seychelles (52 de societăţi cu un capital de 52,18 milioane dolari) şi Belize (45 de societăţi cu un capital de 50,78 milioane dolari). 

Conform datelor oficiale, în acelaşi clasament se mai găsesc ţări ca: Republica Arabă Siria (6.143 societăţi cu un capital de 49,58 milioane dolari), Australia (803 societăţi cu un capital de 47,6 milioane dolari), Egipt (1.834 societăţi, cu un capital de 43,42 milioane dolari), Emiratele Arabe Unite (394 societăţi, cu un capital social de 41,17 milioane dolari), Insulele Virgine Americane (187 societăţi, 36,29 milioane dolari), Arabia Saudită (209 societăţi cu un capital de 31,97 milioane dolari), Iordania (3.427 societăţi cu un capital de 29,38 milioane dolari) şi Irak (6.054 societăţi, cu un capital de 22,6 milioane dolari). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan
Bani / Foto: DCBusiness

Acord în coaliție. Salariul minim crește de la 1 iulie 2026

Salariul minim va crește de la 1 iulie 2026. Coaliția...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Lingouri de cupru / Foto: DCBusiness

Bloomberg: Cuprul intră într-un deficit structural din 2026

Piața globală a cuprului se îndreaptă spre un deficit...

Donald Trump și Vladimir Putin
Ministerul Finanțelor
Ghișeu
Barajul Paltinu
Arcelor Mittal Tubular Products Iași
Inflație / Foto: Freepik

România continuă să fie ţara cu cea mai mare inflaţie din UE

România a fost şi în luna noiembrie ţara UE cu cea mai...

România se află pe locul doi la exportul de grâu moale
Bani
Document. Foto: Freepik.com
Discutii la Guvern
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
factura. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Industrie / Sursa: Freepik.com
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Oameni pe stradă
Palatul Știrbei
Netflix / Foto: Freepik
Podul Giurgiu - Ruse
Ispectori ai ANAF și Vamei
Foto: Facebook MADR
Nave petroliere / Foto: Freepik
Oameni de afaceri / Foto: Freepik

pixel