O amendă pentru parcare a unui ilustru personaj, scoasă la licitaţie

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Are o valoare estimată de peste un miliard de lei
Are o valoare estimată de peste un miliard de lei
Ochelarii de soare rotunzi ai lui John Lennon şi o amendă pentru parcare emisă pe numele lui Ringo Starr vor fi scoase la licitaţie în decembrie de casa Sotheby's, relatează vineri Press Association. 

Alan Herring, care a fost şoferul unora dintre membrii Beatles, a luat decizia 'emoţionantă' de a vinde obiectele. Herring, care a lucrat pentru Ringo Starr şi George Harrison, a păstrat amenda pentru parcare de două lire sterline, după ce aceasta a fost emisă pe data de 25 aprilie 1969 în faţa casei de discuri Apple din Savile Row.

Obiecte ale lui Hitler donate de un libanez! Cui le-a donat afaceristul

Valoarea amenzii pentru parcare, care va fi scoasă la licitaţie alături de alte obiecte, este estimată la 1.500 de lire. O brichetă care era ţinută în maşină dacă unul dintre membrii Beatles ar fi vrut să aprindă o ţigară va fi scoasă de asemenea la licitaţia online organizată în perioada 6-13 decembrie de Sotheby's, a declarat un purtător de cuvânt al casei de licitaţii. Lennon i-a spus şoferului să păstreze ochelarii de soare după ce i-a lăsat pe scaunul din spate al Mercedes-ului lui Ringo Starr în 1968.

Heaton a spus că 'ochelarii de soare sunt reprezentativi pentru momentul cultural'. 'Sunt o parte integrantă a imaginii lui John Lennon de la mijlocul anilor '60 până la moartea sa', a declarat el pentru agenţia PA. 'A trecut prin atâtea schimbări vestimentare, însă o constantă au rămas ochelarii de soare - dacă vrei să desenezi o caricatură a lui John Lennon, în ea va apărea cu părul lung şi ochelarii de soare', a mai spus el.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
prețul la gaze / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Date INS: Creştere modestă a economiei României în 2025

Avans modest al PIB-ului României în 2025.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Codul Muncii. Freepik.com

Salariul minim creşte cu 11% în Ungaria

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...

Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba
Calcule
Bursa de Valori București
London Metal Exchange / Foto: LME
Ursula von der Leyen
CEC Bank
Gaze
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia

pixel