O nouă zi de creșteri la Bursa de la București: BET trece de 17.370 de puncte
Lichiditate solidă și aprecieri...
Joi, Bursa de Valori București (BVB) a înregistrat o zi pozitivă, cu creșteri pe aproape toți indicii principali. Valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 51,8 milioane de lei (echivalentul a aproximativ 10,41 milioane de euro), semnalând un interes susținut din partea investitorilor.
Indicele BET, care urmărește evoluția celor mai tranzacționate 20 de companii listate pe piața reglementată, a crescut cu 0,25%, atingând pragul de 17.374,77 puncte. De asemenea, BET-Plus, ce reflectă performanța celor mai lichide 43 de acțiuni de la bursă, a avansat cu 0,23%. Alți indici au înregistrat, la rândul lor, evoluții pozitive: BET-XT (+0,19%), BET-BK (+0,23%) și BET-NG (+0,18%). Singura scădere semnificativă a fost cea a indicelui BET-FI, care monitorizează societățile de investiții financiare (SIF-uri), acesta pierzând 0,56%.
Banca Transilvania și Hidroelectrica domină volumele de tranzacționare
Cele mai lichide acțiuni au fost, în ordinea valorii tranzacțiilor, cele ale Băncii Transilvania, care au cumulat 7,79 milioane de lei, urmate de Hidroelectrica (4,66 milioane lei) și Transgaz (4,10 milioane lei). Interesul crescut pentru aceste companii arată încrederea investitorilor în stabilitatea și perspectivele lor pe termen mediu.
Pe segmentul AeRO, BET AeRO – indicele dedicat companiilor emergente – a consemnat o creștere de 0,34%, semnalând optimism și în rândul investițiilor cu profil mai ridicat de risc.
Plus și minus: Energopetrol urcă cu peste 14%
În topul celor mai bune evoluții bursiere de joi s-au aflat acțiunile Companiei Energopetrol, care au urcat cu 14,15%, urmate de Prefab (+8,61%) și Rompetrol Well Services (+5,96%). Pe de altă parte, cele mai mari corecții negative au fost înregistrate de titlurile Grupului Industrial Electrocontact (-11,01%), Casa de Bucovina Club de Munte (-5,06%) și COMCM Constanța (-3,8%).
Per ansamblu, sesiunea de joi a adus un plus de încredere în piața de capital românească, pe fondul unei activități tranzacționale consistente și al unei tendințe generale de creștere a indicilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Lichiditate solidă și aprecieri...
Donald Trump ar dori să vadă...
Eveniment de proporții la...
Hidroelectrica a semnat un...
Reformă de amploare la...
„Este prețul libertății” – așa...
Trump atacă dur China pentru că...
Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...
Poziție fermă a SUA împotriva...
Guvernul pregătește compensații...
Leul s-a apreciat ușor joi în...
Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...
După ce a jucat încă de la...
În ședința de Guvern de astăzi,...
Guvernul urmează, în ședința de...
Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...
Firme care întrețin spații...
Cătălin Leonte, Director...
ROBOR în ușoară creștere,...
Guvernul continuă Programul de...
Cristian Popa (BNR) spune că:...
După ce a controlat inflația,...
CEC Bank acordă și în 2025...
Trump pierde omul-cheie din...
După aproape 100 de zile de...
Banii vin la timp în luna mai,...
Comisarul european Piotr...
Grupaj de știri.