OTP Bank România propune un produs inovator. Care este dobânda

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
OTP Bank decisă să se lupte cu Guvernul croat
OTP Bank decisă să se lupte cu Guvernul croat
OTP Bank România oferă clienţilor un produs inovator de economisire pentru persoane fizice, respectiv Depozitul la Termen în lei, constituit pe 13 luni, cu o dobândă ce poate ajunge până la 3,70% pe 13 luni, dacă depozitul este constituit online, prin intermediul serviciului OTPdirekt

"În plus faţă de cea mai bună dobândă de pe piaţă pentru acest tip de depozit, clienţii beneficiază şi de comisioane zero pentru deschiderea, administrarea, lichidarea anticipată a depozitului sau retragerea depozitului la scadenţă, indiferent de faptul că depozitul este deschis prin OTPdirekt sau într-o sucursală a băncii. Clienţii care aleg să deschidă un depozit într-o sucursală vor avea o rată a dobânzii de 3,50% per 13 luni", se menţionează în comunicat.

Suma minimă necesară pentru deschiderea unui Depozit la Termen în lei pe 13 luni este de 2.000 lei, iar când depozitul ajunge la scadenţă clientul poate opta pentru o prelungire automată a depozitului cu capitalizarea dobânzii, o prelungire automată a depozitului fără capitalizare sau o lichidare automată la termen.

Citește și OTP Bank a preluat în totalitate o bancă albaneză

OTP Bank România a înregistrat în 2018 o creştere de 32% a volumelor depozitelor la termen în lei pentru persoane fizice. OTP Bank România, subsidiară a OTP Group, este un furnizor integrat de servicii financiare. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
Comisia Europeană
Freepik.com
București / Foto: Freepik
Euro. Freepik.com

pixel