Pălărie purtată de Mircea Diaconu licitată la 10.000 de euro

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
Mircea Diaconu şi Ilarion Ciobanu
Mircea Diaconu şi Ilarion Ciobanu
Pălăria purtată de actorul Mircea Diaconu în filmul 'Profetul, aurul şi ardelenii' şi donată pentru susţinerea cauzei veteranilor militari de a construi primul şi unicul centru de recuperare, refacere şi reabilitate din România a fost adjudecată la 10.000 de euro în cadrul Licitaţiei caritabile pentru veteranii din teatrele de operaţii, organizată de Artmark.

'Obiectul de recuzită din western-ul comunist în regia lui Dan Piţa a cucerit publicul licitaţiei, lucru evident dat de timpul record de licitare, dar şi de numărul impresionant de persoane interesate. În jurul cauzei nobile s-au raliat mari artişti ai scenei româneşti, celebri jurnalişti, sportivi de performanţă, politicieni sau oameni de afaceri care au donat obiecte personale, toate, vândute la o valoare totală de aproximativ 24.000 de euro', a informat Artmark, printr-un comunicat de presă transmis luni Agerpres.

Licitaţie de aproape 5,2 milioane euro pentru lucrări de infrastructură

Potrivit sursei citate, piesele centrale ale licitaţiei care au fost adjudecate la sume record au fost: o fotografie realizată şi semnată de alpinistul Alex Găvan în momentul atingerii, fără oxigen suplimentar, a vârfului Gashrbrum II, de 8.035 m, din Munţii Himalaya, alături de o bucată din steagul budist arborat pentru protecţie pe cortul său din tabăra de bază de la 5.000 m, în timpul expediţiei, adjudecat pentru 2.000 de euro.

Totodată, un tricou cu autograful handbalistei Cristina Neagu a fost vândut cu preţul de 450 de euro, iar perechea de adidaşi a sportivei Gabriela Szabo cu care a câştigat ultimul titlu la Campionatele Europene de Atletism de la Munchen în 2002 a fost adjudecată cu 400 de euro. Licitaţia a fost organizată vinerea trecută de Artmark în colaborare cu Asociaţia Militarilor Veterani.

 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

freepik.com
ANAF
Tezaur. Freepik.com
freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Retailerul Shein, amendă de 1 milion de euro în Italia

Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...

Panouri solare. Freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
concediu medical. pexels.com
Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu

pixel