Pană de curent în București, în Sectorul 1, din cauza unei avarii la rețea

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Pana de curent / Foto: Freepik
Pana de curent / Foto: Freepik
Compania Rețele Electrice anunță că la această oră este o avarie la alimentarea cu energie electrică a mai multor străzi din nordul Capitalei.

Conform mesajului perimetrul aflat între Aleea Făurei, Pajurei, Bucureștii Noi, str. Hrisovului, și str. Pecetei este afectat de avarie.

Rețele Electrice mai transmite că alimentarea cu energie electrică se va relua după ora 17:30.

România, în risc de blackout

Odată cu creșterea consumului de energie electrică au crescut și temerile legate de o eventuală pană majoră de curent electric.

Se știe că sunt necesare investiții în rețelele de electricitate în valoare de 16 – 18,3 miliarde euro necesare în România.

Țara noastră are o nevoie majoră de investiții în rețelele de electricitate, fiind estimată la 6,8 mld. euro pentru transport și aproximativ 9,2 – 11,5 mld. euro pentru distribuție până în anul 2030, se spune într-un studiu al Energy Policy Group.

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a anunțat marți, în cadrul unei conferințe de presă, că una dintre măsurile propuse pentru a sprijini Sistemul Energetic Național pe perioada caniculei este reducerea consumului de energie electrică în timpul serii, în orele de vârf.

Reducerea consumului în orele de vârf

Ministrul Burduja a subliniat importanța responsabilității consumatorilor în gestionarea cererii de energie electrică. „Una dintre măsurile care ar putea fi luate, în contextul caniculei, pentru a ajuta Sistemul Energetic Național, ar fi ca seara, în vârful de consum, să nu fie pornite aparatele mari consumatoare de energie”, a declarat ministrul.

Temperaturile extreme din ultimele săptămâni au pus o presiune suplimentară pe Sistemul Energetic Național, consumul de energie electrică atingând cote maxime în orele de seară, când aparatele de aer condiționat și alte echipamente mari consumatoare de energie sunt utilizate intens. Această măsură de reducere a consumului în orele de vârf vizează stabilizarea sistemului și prevenirea suprasolicitării infrastructurii energetice.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Supermarket. Freepik.com
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Factura. Freepik.com
Taxe / Foto: DCBusiness
Industrie. Foto: Pexels.com
Banca Națională a României

BNR: ROBOR a scăzut, însă IRCC a ajuns la o valoare record

Veşti bune pentru românii care au credite în lei...

Energia, călcâiul lui Ahile al Europei / Foto: Freepik
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Foto: Pexels.com

Tinerii îngroaşă rândurile şomerilor

În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Foto: Freepik.com
Grecia
BVB
Diana Buzoianu
Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București

pixel