Pandemia a adus economii la sistemele de pensii. Cinic dar real

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Numărul deceselor a explodat
Numărul deceselor a explodat
Sistemul spaniol de stat a plătit în primele patru luni ale acestui an cu circa 30.000 de pensii mai puţin faţă de perioada similară a anului trecut, în special din cauza deceselor provocate de noul coronavirus, a anunţat Ministerul spaniol al Muncii, citat de Reuters.

Conform datelor publicate de această instituţie, între ianuarie şi aprilie în total 205.638 de pensionari au ieşit din evidenţele sistemului pensiilor de stat, cu circa 30.000 mai mulţi faţă de primele patru luni ale anului trecut şi cu circa 25.000 peste media perioadei similare a ultimilor patru ani. ''Trebuie să luăm în calcul modul în care pandemia COVID-19 a influenţat rata deceselor în ansamblul populaţiei şi în special în rândul vârstnicilor'', explică într-o declaraţie Ministerul spaniol al Muncii.

Cum afli cum ți s-a calculat pensia. Este simplu

Spania se numără printre ţările cele mai îndoliate de pandemia de COVID-19, înregistrând aproape 30.000 de decese provocate de noul coronavirus, peste 80% dintre victime având peste 70 de ani.

Pe de altă parte, s-a înregistrat şi o scădere a noilor intraţi în sistemul de pensii, situaţie atribuită închiderii unor oficii de pensii în timpul măsurilor de izolare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Portofel. Foto: Freepik.com
Chei auto. Foto: Freepik.com
Fabrica. Foto: Freepik.com
Freepik.com
CEC Bank
Bitcoin / FOTO: Freepik

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri,...

CCR a emis un comunicat
Președintele Nicușor Dan
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Circulația s-a redeschis pe Transalpina / Foto: Oana Pavelescu
Amazon
SpaceX
Muzeul Louvre din Paris
OPEC
Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Mihai Voicu
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Transportor GNL / sursa foto: Freepik.com /@sharpiloandrey
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
freepik.com
Yuan vs dolar. Foto: Freepik.com

pixel