Încă o veste proastă pentru români: Creşterea taxelor locale
Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...
Guvernul nu are o decizie, totul este în Parlament, prin Ministerul Muncii vom începe modificarea legislației. Dar trebuie să vă spun că este nevoie de o reformă a întregului sistem de pensii, pentru că noi avem o problemă pe care au avut-o și o au multe țări dezvoltate: problema demografică, a precizat premierul la Digi24.
În 15 ani de zile, a explicat el, cei care vor lucra, ”deficitul acestora va crește. Cei care vor lucra nu vom mai putea să plătească pentru cei care vor să iasă la pensie, printre care voi fi și eu.
Și atunci trebuie să găsim de astăzi un mod de a rezolva această problemă. Sunt mai multe soluții la care ne gândim care încearcă să rezolve și problema natalității, dar și problema pensiei. Iar aici trebuie să vedem raportul cost/oportunitate.
Citește și Se fură la factura de energie electrică? Ce a răspuns Virgil Popescu
Și haideți să vă spun ceva, pe românii care lucrează în sectorul privat, cei care lucrează de dimineață până seara, care plătesc taxe și impozite, nu sunt interesați atât de mult de pensii. Ei sunt interesați dacă vor creșe taxe anul acesta. Nu vor crește taxe anul acesta.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...
Cronica unei creșteri anunțate:...
Tesla i-a acordat directorului...
Curs valutar BNR, 4 august.
Începând cu 1 iulie 2025,...
Au fost stabilite noile tarife...
Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...
Bursele asiatice își revin, dar...
Antreprenorii români care vor...
Sprijin financiar în valoare de...
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
Începând cu luna august 2025,...
Noi informaţii despre starea de...
Ministrul Finanţelor,...
Directoratul Naţional de...
Incendiu la un depozit de...
Ultimele informaţii despre...