Este cazul acelor conducători auto care, pentru a trece examenul RAR sau Inspecția Tehnică Periodă, montează piese fără autorizarea necesară. Ei riscă să rămână fără certificat de înmatriculare și amenzi de peste 800 de lei.
O serie de autoturisme achiziționate peste hotare dețin dotări neomologate în România, precum semnalizare roșie în loc de galbenă sau tobe de eșapament zgomotoase, explică Antena1.
Citește și Amenzi rutiere. Cum și unde pot fi plătite în 2019
Montarea pe vehicule a unor lumini de altă intensitate sau altă culoare, a altor lumini, a unor dispozitive sonore necorespunzătoare sau a altor accesorii neomologate se sancţionează cu amendă de 870 de lei şi cu reţinerea certificatului de înmatriculare.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Aurul se ieftinește...
Liderii din 19 state UE cer o...
Volumul cifrei de afaceri din...
Avocatul Gabriel Biriș critică...
Plicurile cu noile pensii vin...
După luni de controverse și...
O nouă schemă de fraudă fiscală...
Aurul s-a prăbușit cu aproape...
Prețurile la pompă din Capitală...
Un diamant brut spectaculos, de...
Brandul elvețiano-malaezian...
Ministerul Finanțelor a publicat luni, 21 octombrie...
Angajatorii care vor încadra...
Românii continuă să își exercite libertatea de a schimba...
Ponderea deficitului...
Construit pentru a domina skyline-ul New York-ului și a...
România se pregătește să aplice...
ANAF descoperă o fraudă de...