Valabil timp de 15 ani și digitalizat: permisul de conducere european va fi disponibil în format electronic și urmează să fie introdus în întreaga Uniune Europeană până la sfârșitul anului 2030, după acordul dintre Parlamentul European și statele membre.
Până acum, discuțiile s-au blocat asupra introducerii unei vizite medicale obligatorii pentru obținerea permisului. Conform acordului încheiat în noaptea de luni spre marți, statele membre vor solicita fie un examen medical, fie o evaluare bazată pe autoanaliza utilizatorului.
Permisul va fi valabil timp de 15 ani, după care va fi necesar un proces de reînnoire. Disponibil pe telefonul mobil, acest permis digital va avea aceeași valoare legală ca și permisul fizic, pe care utilizatorii vor avea dreptul să îl solicite.
Perioadă de probă de doi ani
Noii șoferi vor fi supuși unei perioade de probă de cel puțin doi ani, cu reguli și sancțiuni mai stricte pentru conducerea sub influența alcoolului sau a drogurilor.
Acest acord privind permisul digital trebuie acum să fie adoptat oficial de Parlamentul European și de cele 27 de state membre, un pas considerat o simplă formalitate după găsirea unui compromis.
În 2024, 19.800 de persoane și-au pierdut viața în accidente rutiere în Uniunea Europeană, reprezentând o scădere ușoară de 3% față de anul precedent.
Progresele variază considerabil între statele membre. Suedia și Danemarca continuă să aibă cele mai sigure drumuri din Europa, cu 20 și, respectiv, 24 de decese la un milion de locuitori, în timp ce Bulgaria și România sunt la coada clasamentului, cu 74 și, respectiv, 77 de decese la un milion de locuitori.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Şedinţa comună de plen a...
Transportul de mărfuri prin...
Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...
România pierde patru miliarde...
De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...
Instituțiile publice primesc un...
În luna octombrie 2025, rata şomajului în formă...
Ziua de 1 Decembrie nu este...
Antreprenorii din agricultură...
Fluviul Dunărea va înregistra...
Banca Națională a României...
Elvețienii au respins duminică,...
ANAF a pus în dezbatere publică...
Activele Pilonului II au urcat...
Argintul urcă la un nou maximum...
Preşedintele Franţei, Emmanuel...
Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...
Elveţienii sunt chemaţi...
Cod galben de inundaţii în şase...
ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...
Pachetul doi de măsuri fiscale...