Peste 13.500 de IMM-uri au aplicat pentru bani europeni

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Remus Borza a făcut o radiografie neiertătoare a situației economice din România
Remus Borza a făcut o radiografie neiertătoare a situației economice din România
Ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, a declarat miercuri, la Piatra-Neamţ, că circa 13.500 de companii s-au înscris deja în aplicaţia informatică privind cele trei scheme de ajutor de stat.

"Ieri am lansat la ora 10,00 aplicaţia informatică pentru cele trei scheme de ajutor de stat pentru acel un miliard de euro pentru întreprinderile mici şi mijlocii. Astăzi, la ora 15,30, în aplicaţia informatică erau 13.500 companii, potenţiali beneficiari ai banilor europeni, care s-au înscris deja. Estimăm că pe toată perioada de derulare ajungem la aproape 100.000 companii. Avem o aplicaţie informatică şi am dat drumul în etape, pentru că este imposibil să faci verificarea dosarelor de finanţare într-un mod manual. Totul trebuie făcut informatic, automatizat. Ne vom ocupa ca până la 31 decembrie să se semneze şi să dăm drumul la bani", a afirmat Popescu.

După ce a vizitat trei agenţi economici importanţi cu capital românesc din judeţul Neamţ, ministrul Virgil Popescu s-a arătat dezamăgit că aceştia nu au fost sprijiniţi de guvernul anterior.

"La Kober, de exemplu, unde se fabrică centralele Motan, nimeni nu i-a ajutat să dezvolte cercetarea în domeniul lor. Ţinând cont de planul PNL privind extinderea reţelei inteligente de distribuţie a gazelor naturale, centralele de aici - fiind singurul producător din România - pot deveni un jucător nu doar pe piaţa românească, ci pe piaţa regională. Faptul că s-ar putea ca centralele de aici să se vândă în toată ţara şi în Europa ar fi un lucru extraordinar pentru judeţul Neamţ. Am fost la Comes, unde am văzut lucruri uluitoare care s-au făcut. Investiţie nouă în domeniul petrolului şi gazelor. Oamenii aceia exportă mai mult decât vând în ţară. Oamenii aceia trebuie ajutaţi. Vorbim de un capital românesc care trebuie ajutat, să lucreze cu Romgaz, cu Transgaz. Nu i-a băgat nimeni în seamă. Oare de ce autorităţile judeţene - au avut guvern până în 4 noiembrie - nu au făcut ceva pentru această companie românească? Ultima companie pe care am vizitat-o, EuroEM, face lucruri uluitoare. Am văzut fabrica de ţevi pentru canalizare, cu diametru de trei metri. Nimeni nu i-a luat să îi împingă de la spate, să îi pună în lumina reflectoarelor. În acelaşi grup de firme este o companie în domeniul petrol şi gaze care explorează o sondă de foraj la mare adâncime, la 5.000 metri. Să nu te duci tu Ionel Arsene, care ai deţinut preşedinţia Autorităţii pentru Resurse Minerale, să îi ajuţi pe oamenii aceia să îşi încheie acordul petrolier? Este strigător la cer", a mai spus ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Contabili / Foto: Freepik
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...

Cladire de birouri. Foto: Pexels.com
Parcare. Foto: Freepik.com
Metrou Unirii 2

Guvernul a aprobat bugetul Metrorex. Care sunt cifrele

În şedinţa de joi, 16 octombrie, a Executivului, a fost...

Ghișeu / Foto: Freepik

Top experiențe de toamnă în Delta Dunării și pe litoral

Toamna aduce o atmosferă calmă atât în Delta Dunării,...

Calcule și socoteli

ANAF: procedura de anulare TVA trece exclusiv online

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...

Finantare. Sursa: Freepik.com
Grecia. Foto: Freepik.com
ASF trebuie să mai lucreze pe text
Fabrică de îmbuteliere a apei / Foto: Freepik

Guvernul scumpește apa minerală „la izvor”: cât va costa

Executivul dezbate în ședința de miercuri, 16 octombrie,...

Șofer de TIR / Foto: Freepik

CCR are o veste proastă pentru șoferi

Curtea Constituțională a României (CCR) a respins...

Jurnaliștii părăsesc Pentagonul / Foto: Captură video

O ruptură istorică între Pentagon și presă

Peste 30 de jurnaliști de apărare și corespondenți...

Livrator de mâncare / Foto: Freepik
Salariu / Foto: pexels.com
Economii. Sursa: Freepik.com
Declaratia Fiscala Unica. Foto: AI Freepik.com
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO

Afaceri cu ”aromă” de profit. O nouă nișă de lux în România

Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...


pixel