Decizie importantă privind prețurile la energie. Documentul a fost publicat
Guvernul s-a decis în privința...
Această variantă a fost determinată de faptul că preţurile petrolului american au intrat luni pe teren negativ pentru prima dată în istorie. "Ceva trebuie făcut în acest sens. Dar ar putea fi un pic cam târziu", a declarat o sursă oficială saudită.
Conform acordului încheiat în urmă cu mai puţin de o săptămână, Arabia Saudită a fost de acord să îşi reducă producţia, în cadrul unui efort amplu de a impulsiona preţurile petrolului.
Gigantul de stat Arabian Oil Co. a anunţat vineri că va pune pe piaţă 8,5 milioane barili de petrol pe zi începând din mai, sub nivelul de 12,3 milioane barili pe zi la începutul lunii aprilie.
Conform propunerii pe care o ia în considerare regatul, Arabia Saudită ar putea începe reducerile de producţie imediat. Însă, o astfel de decizie va depinde de obligaţiile legale ale ţării şi de furnizările stabilite cu cumpărătorii, a semnalat una dintre surse.
Citește și Covid-19. Goana după un vaccin, altă cursă pentru supremație
Ideea de a devansa termenul de scădere a producţiei ar putea fi aplicată în tot cartelul, au adăugat sursele citate. Arabia Saudită, Rusia şi SUA au decis să conducă o coaliţie pentru diminuarea producţiei de petrol, după ce preţurile au suferit deprecieri din cauza scăderii cererii, provocate de coronavirus şi disputa dintre saudiţi şi ruşi.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul s-a decis în privința...
Rating susţinut de apartenenţa...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...
Afacerile stârnesc interes până...
Data de 28 februarie 2025 este...
Donald Trump a câștigat...
Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....
SUA ar putea tăia accesul...
Care este secretul? Nu este...
O selecție a celor semnificative informații ale zilei...
Cercetătorii chilieni au...
Hon Hai propune o colaborare cu...
La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...
Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...
Bursa de la București încheie...
Libera circulație...
BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit despre...