Piața imobiliară din Germania este în cădere liberă. Prețul locuințelor a scăzut la un nivel record

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Locuințe
Locuințe
Prețurile locuințelor din cea mai puternică economie europeană sunt în declin, după ce, în 2022, a atins un maxim istoric. Această scădere drastică se datorează, în primul rând, schimbării ratelor de politică monetară a băncii centrale a Germaniei.

Prețurile proprietăților rezidențiale din Germania au scăzut cu 8,4% în 2023 față de anul precedent, potrivit datelor publicate vineri, studiate de Reuters.

Scăderea a fost cea mai mare de când biroul de statistică al Germaniei a început să țină evidența în anul 2000, subliniind cea mai mare criză imobiliară a națiunii din ultimele decenii. A fost, de asemenea, prima scădere anuală din 2007 încoace.

Timp de ani de zile, sectorul imobiliar din Germania și din alte părți ale Europei a cunoscut un boom, deoarece ratele dobânzilor erau scăzute și cererea era puternică. Dar o creștere bruscă a ratelor și a costurilor a pus capăt acestei perioade de avânt, împingând dezvoltatorii în insolvență, pe măsură ce finanțarea bancară se epuizează și tranzacțiile îngheață.

În cel de-al patrulea trimestru al anului trecut, prețurile locuințelor au scăzut cu 12,1% față de anul precedent.

Prețurile locuințelor din Germania ar putea scădea cu până la 30% sub nivelul maxim atins în 2022, a declarat pentru Reuters unul dintre cei mai mari proprietari de locuințe din țară, subliniind amenințarea continuă pe care o reprezintă cea mai mare economie europeană.

Industria imobiliară din Germania, în valoare de 670 de miliarde de euro (722 de miliarde de dolari), este un pilon esențial al economiei sale, contribuind cu unul din 10 locuri de muncă, aproape o cincime din producție, și eclipsând celebrul sector auto al țării.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ROBOR scade, o veste bună

BNR, veste bună pentru românii care au credite bancare

Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.

Freepik.com
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)
Hidroelectrica
ANAF. Freepik.com
Donald Trump
Foto: Freepik.com
Foto: snppc.ro
Bani
freepik.com
Restaurant. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Germania / FOTO: Unsplash

Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...

Factura. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik

Locuri de muncă în ţară şi în străinătate. Vezi oferta

Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...

Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca 2025 se suspendă

Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...

Youtube

pixel