Curs BNR. Euro aproape nemișcat, dolarul în cădere. Surpriza zilei vine de la aur
Leul s-a menținut stabil față...
De pe o adresă de e-mail ce pare a fi a Poliției Române vine o amendă electronică, în care șoferul este informat că a fost sancționat în trafic și că poate plăti jumătate din amendă prin plată online, scrie Antena3.
Adevărații polițiști atrag atenția că este vorba de un nou tip de înșelăciune. Iată mesajul postat pe site-ul oficial al Poliției Române:
”Vă rugăm să distribuiți!
Acest e-mail nu este emis de #PolițiaRomână!
Este doar un nou tip de #înșelăciune!
Nu dați curs unor astfel de solicitări și verificați orice foarte bine, înainte de a introduce online datele bancare!”
Ceva similar s-a întâmplat și cu ANAF. Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a anunțat zilele trecute că un val de mesaje false este transmis prin email în numele instituției, de pe o adresă ce nu aparține ANAF.
Citește și Fenomen spectaculos pe cerul României. Când poate fi admirat
„Emailuri false în numele ANAF! Nu deschideți emailurile provenite de la [email protected]!”, a recomandat Agenţia Naţională de Administrare Fiscală.
„Persoanelor juridice, dar și celor fizice, care recepţionează aceste mesaje, în care sunt informate despre discrepanțe în evidența fiscală, le recomandăm să nu deschidă mesajele și nici atașamentele acestora”, este sfatul celor de la ANAF.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Leul s-a menținut stabil față...
Donald Trump Jr. a participat...
Ministerul Finanțelor lansează...
Programul Rabla Auto 2025 vine...
Un raport al Bank of America (BofA) a scos în evidență...
Investitorul american a tras un...
Donald Trump sărbătorește...
La o solicitare formulată în limbaj obișnuit, ChatGPT...
Dolarul a scăzut luni, în absența unor schimbări reale...
Parlamentul României urmează să...
Gigantul farmaceutic britanic AstraZeneca a anunțat...
Un experiement efectuat în câmpiile din sudul Chile, tot...
Adrian a câștigat echivalentul...
Un tur de orizont al pieței materiilor prime, pentru a...
Amazon (NASDAQ:AMZN) a reușit...
Uniunea Europeană a adoptat noi...
Pensia de urmaș se acordă...
Grupaj de ştiri.
Profesorul și laureatul...
Stare de urgenţă în Spania.
Luni, părţi din Spania şi...