Polonia a găsit SOLUȚIA la criza energetică din Europa. La ce s-a gândit Varșovia

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
În același timp, Polonia cere o anchetă drastică
În același timp, Polonia cere o anchetă drastică
Polonia consideră că singura soluție imediată la criza energetică ce afectează, în prezent, Bătrânul continent o constituie creșterea livrărilor de gaze de către Gazprom către Europa, a declarat adjunctul companiei poloneze de petrol și gaze PGNiG, Przemyslaw Waclawski.

"În momentul în care Gazprom va începe să pompeze mai multe gaze, Europa, în special Europa de Vest, va fi mai siguranță în perioada de iarnă", a explicat Waclawski pe culoarele celui de-al 23-lea Congres Mondial al Petrolului, în curs de desfășurare la Houston.

Potrivit estimărilor sale, dacă nu se va face ceva în acest sens, țările vest-europene vor avea o iarnă grea, deoarece capacitatea de stocare a gazelor naturale a atins un nivel minim istoric, ceea ce a dus la creșterea prețurilor la gaze. Waclawski a prezis că prețurile vor rămâne la niveluri foarte ridicate până în martie-aprilie, după care vor scădea "semnificativ", deși "se vor stabiliza la un nivel mult mai ridicat decât în trecut".

În acest context, ministerul polonez al Mediului și-a exprimat surprinderea pentru faptul că autoritățile UR, în special Comisia Europeană, întârzie să lanseze o investigație antitrust împotriva Gazprom, deși motivele sunt evidente. Instituția a subliniat că Varșovia cere demararea imediată a unor ample anchete împotriva gigantului rus pentru folosirea abuzivă a poziției sale de monopol, și pentru cantitățile reduse de gaze furnizate pe piețele europen. 

Citește și Plata facturilor. Marii consumatori de energie au primit bani de la stat

Citește și Gaze naturale. Ce se întâmplă dacă va fi o iarnă grea în România

Citește și Bloomberg: Criza energetică din Europa se va agrava odată cu venirea iernii

Declarația vine după ce premierul polonez Mateusz Morawiecki a acuzat, în urmă cu ceva timp, compania Gazprom că a majorat prețul gazelor. La momentul respectiv, șeful guvernului de la Varșovia promitea să ridice problema gazoductului Nord Stream-2 cu cancelarul de atunci al Germaniei, Angela Merkel, pe motiv că "manipulările de preț pe piața gazelor sunt foarte vizibile în prezent". Primul ministru sugerează că Gazprom este responsabil pentru acest lucru, deoarece acțiunile sale au dus la o creștere de câteva ori a prețului la gaze.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

foto: pexels.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă
Foto: Pexels.com
Portul Constanța
Familie plateste cumparaturile la casă

România nu mai este pe primul loc la inflație

România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...

Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Warren Buffett / FOTO: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063827483686&sk=photos_by

Warren Buffett, Oracolul din Omaha, dezvăluie unde a greșit

Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...

Janusz Bugajski, Senior Fellow la Jamestown Foundation din Washington DC
Știri false / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător

pixel