Populaţia Chinei a scăzut pentru al doilea an consecutiv. Rata natalității a atins un minim istoric

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
China. Foto: Pexels.com
China. Foto: Pexels.com
Populaţia Chinei a scăzut pentru al doilea an consecutiv, fenomen care stârneşte îngrijorare la nivelul autorităţilor. 

Populația Chinei a scăzut pentru al doilea an consecutiv în 2023, pe fondul unei rate a natalității fără precedent de scăzută și a unor valuri de decese cauzate de COVID-19, când restricțiile stricte de blocare s-au relaxat, accelerând o recesiune care va avea efecte semnificative pe termen lung asupra potențialului de creștere economică.

Biroul Național de Statistică a declarat că numărul total de locuitori ai Chinei a scăzut cu 2,08 milioane sau 0,15%, ajungând la 1,409 miliarde în 2023. Acest declin a depășit cu mult scăderea populației de 850.000 în 2022, care a fost prima din 1961, în timpul Foametei Mari din era lui Mao Zedong.

Numărul nou-născuților a scăzut cu 5,7%, ajungând la 9,02 milioane, iar rata natalității a atins un minim istoric de 6,39 de nașteri la 1.000 de locuitori, față de o rată de 6,77 de nașteri în 2022.

Nașterile în țară au scăzut constant de decenii, ca rezultat al politicii de un singur copil implementate între 1980 și 2015, și a urbanizării rapide din acea perioadă. La fel ca în cazul boom-urilor economice anterioare din Japonia și Coreea de Sud, populații mari s-au mutat din fermele rurale din China în orașe, unde creșterea copiilor este mai costisitoare.

***

În 2023, îngrijorările privind întemeierea unei familii în China au fost accentuate și mai mult de nivelul ridicat al șomajului în rândul tinerilor, scăderea salariilor pentru mulți angajați de birou și o criză în sectorul imobiliar, unde mai mult de două treimi din averea gospodăriilor este depozitată.

Datele accentuează preocupările că perspectivele de creștere ale celei de-a doua economii a lumii se diminuează din cauza numărului mai mic de muncitori și consumatori, în timp ce costurile în creștere pentru îngrijirea persoanelor în vârstă și beneficiile de pensie pun mai multă presiune asupra administrațiilor locale îndatorate.

India a depășit China ca cea mai populată națiune a lumii anul trecut, conform estimărilor Organizației Națiunilor Unite, alimentând mai multe dezbateri cu privire la meritele relocării unor lanțuri de aprovizionare cu bază în China către alte piețe, în special în contextul tensiunilor geopolitice dintre Beijing și Washington.

Pe termen lung, experții ONU prevăd că populația Chinei se va micșora cu 109 milioane până în 2050, de peste trei ori mai mult decât estimarea anterioară din 2019.

Populația Chinei cu vârsta de 60 de ani și peste a atins 296,97 milioane în 2023, reprezentând aproximativ 21,1% din populația totală, față de 280,04 milioane în 2022.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup

pixel