Presiune fiscală fără precedent. ANAF schimbă regulile jocului în 2025
Într-un context economic...
Opinia avocatului general vine după un şir de decizii adoptate de CJUE în ultimii ani, în cadrul cărora aproximativ 10 state membre UE, inclusiv Franţa, Polonia, Italia şi România, au fost găsite vinovate de un nivel ilegal de poluare a aerului.
"Avocatul general Juliane Kokott susţine că încălcarea valorilor limită pentru protejarea calităţii aerului, în conformitate cu legislaţia UE, dă dreptul la despăgubiri din partea statului", a informat CJUE într-un comunicat de presă.
Kokott a subliniat însă că orice persoană fizică care solicită despăgubiri va trebui să dovedească faptul că pagubele provocate sănătăţii au fost provocate direct de poluarea aerului. În plus, un guvern ar putea să evite plata despăgubirilor dacă poate dovedi că astfel de depăşiri ale valorilor limită ar fi avut loc şi dacă statul respectiv ar fi adoptat, la timp, planuri privind calitatea aerului care să satisfacă cerinţele directivei UE.
Rubla a atins maximul ultimilor doi ani
Opinia avocatului general are legătură cu un caz demarat de un rezident din Paris care solicită, de la guvernul francez, despăgubiri în valoare de 21 de milioane de euro pentru că aerul poluat i-a afectat sănătatea, iar guvernul francez nu a respectat limitele UE privind calitatea aerului. Un tribunal din Versailles a cerut CJUE să clarifice dacă persoanele fizice pot solicita astfel de despăgubiri.
Opiniile avocatului general nu sunt obligatorii pentru CJUE, chiar dacă, în majoritatea cazurilor, judecătorii CJUE tind să urmeze opiniile avocatului general.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Într-un context economic...
Ministrul Agriculturii, Florin...
Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...
Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...
Clarificări din partea SRI...
Cabinetul german a aprobat...
Euro s-a stabilizat miercuri...
Miercuri, de la ora 11.00, în...
Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...
Decizie drastică privind...
Florinela Georgescu, director...
ANAF a pus în transparenţă...
Ilie Bolojan a vorbit, marţi,...
Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...
ANAF a pus în transparenţă un...
Acordul comercial SUA-UE...
Anunţul Digi pentru clienţi.
Ministerul Transporturilor...