Cele mai multe victime au fost provocate Camp Fire, în comitatului Butte, din nordul Californiei, unde s-au înregistrat 29 de decese, în timp ce de Woolsey Fire, incendiul care a făcut ravagii în jurul Los Angelesului și la Malibu, a ucis două persoane. Orașul Paradise a fost aproape distrus în totalitate de urgie.
”Asta nu e o nouă normalitate, asta este o nouă anormalitate. Iar această nouă anormalitate va continua, fără îndoială, în următorii 10, 15, dacă nu chiar 20 de ani”, a declarat guvernatorul Californiei, Jerry Brown, cerând ajutor guvernului federal. Din păcate, a regretat el, ”cei mai buni oameni de știință ne avertizează că seceta, căldura, toate aceste lucruri se vor intensifica”.
Alimentat de un vânt violent, Camp Fire, care a izbucnit joi, a devenit cel mai devastator înregistrat vreodată în California, cu peste 6700 de clădiri distruge, inclusiv un spital, la Paradis, oraș cu 27.000 de locuitori. Focul a înghițit până acum peste 40.000 de hectare și nu a fost stins decât în proporție de 25%. Autoritățile cred că va fi nevoie de trei săptămâni pentru a opri dezastrul în această zonă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Producţia de gaze a României a...
Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...
Un număr de 407.854 de persoane...
Decizie privind plata...
Bagdadul vizează independența...
Ministerul Investițiilor și...
Un tânăr designer auto, devenit...
Luni, 25 august, este termenul...
Guvernul a aprobat criteriile...
Poliția din Dubai a dejucat în...
Canicula diminuează recolta de...
Hidroelectrica vine cu...
Administrația Trump plănuiește...
Direcția Generală Antifraudă...
Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....
Guvernul a decis amânarea...
Ministerul Energiei lucrează la...
O casă ca din filmele SF,...
Informaţii de ultimă oră...
Casa Albă s-a alăturat TikTok,...
Economia Germaniei a intrat pe...
Argintul urcă în preferinţele...