"Sunt multe pericole care ne înconjoară, noi suntem 80% din piața de asigurări, reprezint UNSAR, Asociația de Asiguratori din România. Ideea noastră este un grad ridicat de intermediere, ce înseamnă asta? Avem mulți brokeri, mulți agenți, mulți distribuitori. Gestionăm 15,5 milioane de contracte de asigurare, suntem sub presiunea continuă de a livra servicii tot mai performante tuturor clienților."
Radu Hanga, președintele BVB. Aceasta este lumea în care trăim
"Mi s-a mai spus de la diferite asociații, că suntem cea mai ciudată linie de business, zice "luați și nu dați". Într-adevăr, noi încasăm de la clienți și după aceea gestionăm portofoliu pentru a plăti despăgubiri, ne punem rezerve și ne asumăm riscul până peste 30 de ani."
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ce transformă o locuință într-o...
Ziua de luni, 29 decembrie,...
România se împrumută tot mai...
Numărul firmelor radiate a crescut în primele 11 luni...
Magistrații conduc detașat...
Ideea de a câștiga mai mult fără să muncești mai mult...
Orașul din Grecia care plătește...
Kim Jong Un a ordonat...
Pe măsură ce ne apropiem de...
Anul 2025 a confirmat o orientare a românilor către...
Bucureștiul conduce la numărul...
Imaginea publică a lui Vladimir...
ING: Perspectivele economiei României se îmbunătățesc,...
Intrarea lui Jeffrey Epstein în...
Curs valutar BNR, 24 decembrie.
Banca Centrală a Greciei se aşteaptă ca numărul...
Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor...
Directorul general al companiei TAROM, Costin Iordache,...
În condiţiile în care Bulgaria...
Guvernul a adoptat, în şedinţa...