Premierul britanic a avut o conversație "sinceră" cu președintele chinez

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Premierul britanic a avut o conversație "sinceră" cu președintele chinez
Premierul britanic a avut o conversație "sinceră" cu președintele chinez
Prim-ministrul Regatului Unit, Boris Johnson, a avut o discuție „sinceră” cu liderul chinez, Xi Jinping, vineri, a anunțat un purtător de cuvânt al șefului guvernului britanic, conform CNN. Xi i-a spus lui Boris Johnson că țara sa va juca „un rol constructiv” pentru revenirea la pace în Ucraina.

Cei doi lideri au discutat "o serie de chestiuni de interes reciproc, inclusiv situația din Ucraina", în ceea ce purtătorul de cuvânt al lui Johnson a numit "o conversație sinceră și sinceră care a durat aproape o oră".

Ei au convenit să vorbească din nou în curând, a precizat purtătorul de cuvânt.

Xi i-a spus lui Johnson că țara sa va juca un "rol constructiv" în readucerea păcii în Ucraina, potrivit unei redactări publicate de media de stat Xinhua.

Numărul ucrainenilor care trec frontiera scade

"Xi a expus poziția de principiu a Chinei privind problema Ucrainei, subliniind că comunitatea internațională ar trebui să promoveze cu adevărat discuțiile de pace, să creeze condiții pentru soluționarea politică a problemei ucrainene și să facă presiuni pentru ca Ucraina să revină la pace cât mai curând. China va continua să joace un rol constructiv în această privință", potrivit articolului Xinhua. 

Beijingul a sprijinit miercurea trecută comentariile făcute la începutul săptămânii de ambasadorul Chinei în Ucraina. "China nu va ataca niciodată Ucraina. Vom ajuta, în special din punct de vedere economic", a declarat Fan Xianrong, citat într-un comunicat de presă al guvernului regional din Lviv.

Totuși, la mai bine de o lună de când Rusia a invadat Ucraina, China încă nu a condamnat războiul lui Putin și încearcă să găsească moduri prin care să nu fie impactată de sancțiunile împotriva Rusiei, măsuri pe care le-a denunțat ca fiind o metodă ineficientă de a rezolva criza.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Tricolorul României
Liberty Galați, fostul Sidex
Casetă de valori / Foto: Freepik
Petroliști
Bani
Copii nu mai au acces pe rețele de socializare / Foto: Freepik
Barajul Paltinu
Argintul a avut cea mai proastă evoluție dintre metalele prețioase
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
O femeie folosește un ATM și se uită la telefonul său / Foto: Freepik

Tot mai puține ATM-uri, dar crește puternic rețeaua POS

Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...

Ploaie
Vot în Elveția / Foto: Freepik
Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
ANAF / Foto: Freepik

Impozitul suplimentar de 15%. Cum arată noua declarație ANAF

ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...

Ghișeu
Cineva va citi toate conversațiile / Foto: Freepik
Wizz Air
Centrala de la Iernut / Foto: Romgaz
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu

Rosneft intră în zid: profitul s-a prăbușit cu 70% în 2025

Rosneft, cel mai mare producător de petrol al Rusiei, a...

Explozii în Marea Neagră / Foto: Twitter
JP Morgan / Foto: Ben Sutherland / Flickr

JP Morgan, prinsă între scandalul Epstein și Bitcoin

Banca americană JPMorgan se confruntă cu un val de...

Titluri de stat Fidelis
Bursă / Foto: Freepik

Bursa de Valori Bucureşti a închis săptămâna pe roşu

BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...

Baterii / Foto: Freepik

pixel