Presa din România în era digitală. Liviu Rogojinaru, despre știrile false

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Liviu Rogojinaru
Liviu Rogojinaru
Liviu Rogojinaru a explicat, la Conferinţa "PRESA DIN ROMÂNIA ÎN ERA DIGITALĂ", organizată de DC MEDIA GROUP, care sunt riscurile punerii în practică directivei europene care priveşte alfabetizarea media, pentru evitarea dezinformărilor. 

"Trebuie să vă spun că e o mare bucurie că putem comunica pe acest lucru. Vin din mediul privat şi mă voi duce direct către a arăta cum văd lucrurile. Este clar că este o directivă europeană pe care trebuie să o punem în aplicare, mai ales că e încheiată pe mandatul României la şefia Consiliului Europei. Problema este cum o punem în practică, dacă putem ca la nivel european sau dacă trebuie să ne gândim cum are fiecare ţară capacitatea de a o pune în practică. Trebuie să găsim o soluţie ca să fie bine pentru toată lumea şi aici plec de la o premisă foarte clară: ce se întâmplă cu proprietarii business-urilor din domeniu? Dacă nu vor avea bani să îi plătească pe cei care produc ştiri, va fi o mare problemă.

Trebuie gândit modul în care putem face ca proprietarii businessurilor din domeniu să poată merge mai departe, să îi plătească pe cei care produc content de aşa manieră încât să nu ajungem la fake-news-uri", a declarat Liviu Rogojinaru, ministrul adjunct al Economiei.

Ioana Avădani: Nu doar românii nu vor să plătească pentru știri

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Foto: Reuters
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
SUA vs China
Muncitor

Germania 2025: Sectoarele cu potențial ridicat de investiții

Germania, prima economie a Europei, rămâne un pilon de...

Ursula von der Leyen
Bani. Foto: Freepik.com
Știrile dimineții
Document
Foto: Freepik.com
Beijing

Preţurile din China au scăzut pentru a treia lună consecutiv

Preţurile de consum în scădere pentru a treia lună...

Criptomonede / FOTO: Freepik
Bursa / sursa foto: Pexels.com / Anna Nekrashevich
Inteligența artificială / Foto: Freepik
Radar / Foto: Freepik
CNE Cernavoda
S&P Global
Google
Bună dimineața! / FOTO: Freepik
Tanczos Barna / Foto: gov.ro

Tanczos Barna cere formarea rapidă a unui guvern responsabil

Ministrul Finanțelor lansează o serie de avertismente.

Robotul Vulcan / FOTO: Captură ecran
Mașină / FOTO: Freepik

În timp ce industria auto frânează, Ferrari accelerează

Ferrari nu cunoaște criza: profituri record într-un...

Estimări și calcule / FOTO: Freepik
Bitcoin

Prețul Bitcoin se apropie de 104.000 de dolari

Bitcoin a crescut semnificativ vineri, depășind în goană...

Foto: Oana Pavelescu
Foto: Freepik.com

pixel