Prețul carburanților a luat-o la vale. Cât costă un plin înainte de Sărbătorile Pascale

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
La benzinărie / FOTO: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
O nouă scădere impresionantă a prețurilor la pompă, iar trendul ar trebui să rămână descendent, deocamdată, pentru că totul pare să se prăbușească.

Este vorba despre economia lumii, despre piețele materiilor prime, care, strivite de povara tarifelor vamale impuse de Donald Trump, date peste cap de starea generală de incertitudine, și-au pierdut orice poftă de a crește. Optimismul a fost pus la zid.

În aceste condiții este firesc ca și prețurile la carburanți să scadă, o tendință observată nu doar în România, dar și în multe țări europene. În Franța, spre exemplu, ele au coborât la nivelurile de acum trei ani. O veste bună, dar cu două fețe: una care râde, alta care plânge, pentru că asistăm la o evoluție ce confirmă criza în care se zbate economia mondială. 

Un context în care prețul petrolului marca Brent oscilează undeva în jurul valorii de 63 de dolari/barili, iar previziunile, revizuite de câteva ori deja de la începutul anului, arată că țițeiul nu va mai urca, în următorii doi ani, cel puțin, dincolo de 70 de dolari/baril. Ceea ce înseamnă că și prețul carburanților va rămâne la valori mult mai mici. Iată cât costă astăzi, 16 aprilie 2025, benzina și motorina în București.

BENZINA STANDARD: De la 6,84 lei/litru, la 7,00 lei/litru

Este de așteptat ca prețurile la această categorie de carburanți să coboare sub 7 lei/litru. De menționat că, pe 10 aprilie, acest coridor se prețuri a fost de 6,93 lei -7,18 lei/litru. O diferență considerabilă. 

BENZINA SUPERIOARĂ: De la 7,40 lei/litru, la 7,70 lei/litru

Adică o scădere, comparativ cu ziua de 10 aprilie, de 9 și, respectiv 18 bani/litru. Cele mai mici prețuri sunt oferite de Petrom, cele mai mari de MOL și Rompetrol.

MOTORINA STANDARD: De la 7,03 lei/litru, la 7,16 lei.

În urmă cu 6 zile, prețurile erau mai mari cu 12 și, respectiv 19 bani/litru. Aici, prețul cel mai mic este oferit de benzinăria Socar de pe str. Vasile Lascăr 141, urmată, la o diferență de 2 bani/litru, de Petrom.

MOTORINA SUPERIOARĂ: De la 7,45 lei/litru, la 7,72 lei/litru

Pe 10 aprilie, acest carburant se comercializa la prețuri care începeau de la 7,54 lei/litru, la 7,91 lei/litru. Cele mai mici prețuri pot fi găsite la benzinăriile Lukoil.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro
Contabilă la calculator / Foto: Freepik

RO e-Factura a devenit obligatorie pentru aceste entități

RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...

Alexandru Nazare
ANAF

ANAF urmează să aibă un nou șef

Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...

Bancnote
Noile telefoane Nothing
Bogdan Ivan și partenerii kazahi
Bursa de Valori București
Registrul Auto Roman
Ciprian Tătărușanu și Alin Dobre
George-Sergiu Niculescu
Foto: Freepik.com
Stradă din București, noaptea / Foto: Lawrence Krowdeed / Unsplash
Banca Națională a României

Cât aur şi valută are Banca Naţională în rezerve

La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...

DGAF
Foto: Facebook Finanțe Sed Lex
La birou / FOTO: Freepik
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Renault / FOTO: Unsplash

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Freepik.com

ANAF intră şi în cimitire: Fraudă cu monumente funerare

ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

BBVA nu renunţă la preluarea Sabadell

Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru

pixel