De la 4.095 de dolari, chiria medie a scăzut la 4.000 de dolari, arată raportul realizat de Douglas Elliman și Miller Samuel, conform CNBC.
Scăderea ușoară a chiriilor din Manhattan are implicații importante pentru piața imobiliară și pentru inflația SUA, întrucât Manhattan este cea mai mare piață de închiriere din America. Locatarii și economiștii au prezis o scădere a chiriilor din Manhattan în urmă cu un an, dar oferta restrânsă și cererea puternică au împins chiriile la niveluri record în timpul verii.
Acum, brokerii spun că cererea se estompează rapid.
Keyan Sanai, un agent de închirieri al Douglas Elliman a spus că mulți proprietari oferă unele facilități pentru a atrage clienți, cum ar fi o lună de chirie gratuită, în loc să reducă prețurile de listare.
Chiriile din Manhattan sunt în continuare cele mai mari din SUA și sunt încă cu 11% mai mari decât înainte de pandemie. De asemenea, stocul de locuințe rămâne în continuare redus, puțin sub nivelul normal de 3%, potrivit Miller Samuel și Douglas Elliman.
Cu toate acestea, brokerii estimează că prețurile chiriilor ar putea să scadă până la începutul anului viitor. Aceștia spun că reducerile de locuri de muncă din industria financiară și cea tehnologică din Manhattan vor limita cererea din partea noilor angajați tineri din Manhattan. Scăderea ratelor ipotecare va începe, de asemenea, să facă piața vânzărilor mai atractivă, transformând mai mulți chiriași în cumpărători.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Dolarul american se prăbușește...
Ministerul Finanțelor acordă...
Reuters explică, într-o...
Înalta Curte de Casație și...
Prețurile la electricitate...
Persoanele cu handicap care...
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...