Următorul pas este acela că guvernul american va demara primul test pe oameni al noului vaccin despre care se speră că va putea opri epidemia care s-a declanșat în China, scrie Wall Street Journal.
Cursa pentru obținerea primului vaccin împotriva coronavirusului covid-19 se află în plină desfășurare. Și specialiștii chinezi au dezvoltat un vaccin, considerat eficient împotriva noului coronavirus, anunța Zhang Hanhui, ambasadorul Chinei la Moscova, în urmă cu câteva zile.
Costul unei pandemii de coronavirus. O cifră impresionantă
Institutul Național pentru Alergii și Boli Infecționase al SUA va demara testele clinice pe un grup de 20-25 de voluntari sănătoși până la sfârșitul lunii aprilie.
Primele rezultate vor fi obținute în lunile iulie sau august.
Dacă testele vor începe așa cum a fost prevăzut, înseamnă că vor fi trecut numai 3 luni de la proiectarea vaccinului la testare față de anul 2002, când în cazul SARS au fost necesare 20 de luni pentru dezvoltarea unui vaccin.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Gabriel Biriș, avocat...
Leul pierde teren în fața euro...
Suspendarea, reverificarea și...
Ministerul Agriculturii și...
Mai mulți contribuabili au...
România înregistrează cea mai...
Marshall şi Romaero au anunţat vineri o colaborare ce...
Lucrările de construcții au...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
Agenţia Naţională de...
Analistul fiscal Gabriel Biriș...
România a avut două săptămâni...
Banca Națională a României a...
Primăria Sectorului 1 anunţă pe...
Guvernul schimbă regulile...
Industria românească...
Capitala face front comun...
Avertizări meteo și hidrologice...
Apa Nova Bucureşti declină...