Acțiunile unei companii care deţine două fabrici în România s-au prăbușit pe bursă

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Acționarii principali ai companiei germane Continental AG au pierdut 16 miliarde de dolari, în 2018, adică mai mult de jumătate din averea lor personală.

CEO-ul companiei Georg Schaeffler și mama sa Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann, vicepreședintele companiei, au pierdut 53% din averea lor din cauza condițiilor dure din Europa și a Asiei care vrea un profit mai mare, probleme care vor persita pentru companie și în anul 2019, scrie Bloomberg.

Fiul și mama, acum, au împreună o avere de 14,1 miliarde de dolari după cea mai mare scădere a averii înregistrată în rândul celor mai bogate familii din Europa. Cei doi mai controloează și compania Shaffler AG, un grup gemrna de inginerie, companie care a trebuit să facă față unei presiuni similare cu cea la care este supusă acum Continental. Acțiunile ambelor firme au căzut cu 40% în anul 2018.

Germania are cei mai mulți miliardari din Europa, între aceștia numărându-se și Susanne Klatten , acționarul principal al Bayerische Motoren Werke AG și Hasso Plattner, co-fondatorul SAP SE.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla

pixel