Care sunt, la ce folosesc şi ce valoare au mineralele critice din Ucraina
Statele Unite şi Ucraina au...
Scumpiri importante s-au mai înregistrat la legume şi conserve de legume (plus 17,29%) şi gaze naturale (plus 16,61%).
Pe de altă parte, ouăle s-au ieftinit cu 21,89% iar fructele proaspete cu 11,17% .
În noiembrie faţă de octombrie, ouăle şi cartofii sunt alimentele care s-au scumpit cel mai mult, cu 3,04%, şi respectiv 2,29%. De asemenea, scumpiri au mai fost înregistrate la pâine - 0,83%, făină - 0,43%, băuturi alcoolice - 0,23% şi brânză - 0,36%. La bere, creşterea a fost de 0,30%.
Cele mai importante scăderi ale preţurilor au fost înregistrate la citrice şi alte fructe meridionale - 10,72%, dar şi fructe şi conserve din fructe 6% şi fructe proaspete - 1,93%.
Rata anuală a inflaţiei în luna noiembrie a scăzut la 3,4%, de la 4,3% în octombrie, în condiţiile în care mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 4,24%, cele alimentare cu 2,86%, în timp ce serviciile au înregistrat un avans de 2,5%.
La mărfurile nealimentare, în luna noiembrie 2018, comparativ cu octombrie, au avut loc uşoare scumpiri la încălţăminte din piele, tricotaje, confecţii.
Combustibilii s-au ieftinit, în luna noiembrie 2018 faţă de octombrie, cu 1,29%, dar faţă de decembrie 2017, au crescut cu 13,11%.
În ceea ce priveşte serviciile, au avut loc scumpiri la îngrijirea medicală, igienă şi cosmetică, transport urban. Ieftiniri s-au înregistrat la călătoriile cu avionul - 2,72%.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Statele Unite şi Ucraina au...
Profesorul Mircea Coșea critică...
Turcia anunţă că nu renunță la...
Dmitri Medvedev comentează...
A fost publicat în Monitorul...
Acord Ucraina-SUA privind...
Aplicaţia de mesagerie Skype va fi închisă, iar...
ANAF a făcut public calendarul...
Ziua internaţională a muncii...
Controale antifraudă de 1 Mai.
Danone renunță la coloranții...
Wall Street scade puternic pe...
Sindicatul Naţional al...
Economia zonei euro surprinde...
Tentative de fraudă prin SMS în...
"Programul asumat de AFM din Planul Național de...
Avize mai rapide, dar cu...