Profitul Romgaz a scăzut la 1,027 miliarde de lei

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Începe producția la o nouă structură
Începe producția la o nouă structură
Grupul Romgaz a obţinut în primele nouă luni un profit net de 1,027 miliarde de lei, în scădere cu 14%, respectiv 167,2 milioane lei, comparativ cu cel înregistrat în perioada similară din 2017, pe fondul creşterii cheltuielilor cauzate, printre altele, de majorarea redevenţelor, potrivit rezultatelor financiare ale companiei, raportate joi Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Profitul operaţional (EBIT) s-a situat la 1,178 miliarde de lei, în scădere cu 15,7%, în timp ce EBITDA a fost de 1,566 miliarde de lei, mai mic cu 11,9% raportat la rezultatele similare înregistrate în primele trei trimestre ale anului trecut.

În perioada ianuarie-septembrie 2018, veniturile totale sunt mai mari cu 275,7 milioane lei, înregistrând o creştere de 8,5%, în timp ce cheltuielile totale au înregistrat o creştere de 25,7%.

Rezultatul brut este mai mic cu 13,8% faţă de perioada similară a anului precedent, ajungând la 1,218 miliarde de lei, ca urmare a următorilor factori de influenţă: redevenţa (+97 milioane lei), impozitul asupra veniturilor suplimentare obţinute ca urmare a dereglementării preţurilor din sectorul gazelor naturale (+104 milioane lei), modificarea politicii contabile (+59 milioane lei), diminuarea cu 26% a tarifelor de înmagazinare aprobate de ANRE, aplicate de la 1 aprilie 2018, iar scăderea producţiei de energie electrică în urma condiţiilor nefavorabile din piaţă a dus la diminuarea cu circa 55% a cifrei de afaceri înregistrate pe acest segment.

"Schimbarea politicii contabile prin care cheltuielile de explorare pentru prospecţiuni seismice, studii geologice, geofizice şi alte lucrări similare sunt trecute pe cheltuială în momentul efectuării lor şi nu mai sunt capitalizate, fapt ce a dus la înregistrarea unor cheltuieli de explorare de această natură în perioada de raportare de 74 milioane lei, iar în perioada similară a anului trecut 15 milioane lei", explică Romgaz.

Profitul net al SNGN Romgaz SA/acţiune este de 2,7 lei, cu 12,9% mai mic decât cel înregistrat în perioada ianuarie-septembrie 2017.

"Deşi unii indicatori sunt mai mici decât cei înregistraţi în perioada similară a anului 2017, an în care societatea a înregistrat rezultate deosebite, nivelul general al indicatorilor perioadei se află la cote ridicate. De exemplu, cifra de afaceri înregistrată la 9 luni 2018 este cu 1% mai mare decât cifra de afaceri înregistrată în întreg anul 2016 (3.444,6 milioane lei vs 3.411,9 milioane lei), profitul net la 9 luni 2018 este sensibil mai mare decât cel înregistrat în întreg anul 2016 (1.026,5 milioane lei vs 1.024,6 milioane lei), iar profitul net pe acţiune aferent celor două perioade este egal, 2,7 lei/acţiune", se subliniază în raportul companiei.

Potrivit sursei citate, performanţele operaţionale şi financiare ale Romgaz în perioada de nouă luni încheiată la 30 septembrie 2018 se menţin la un nivel ridicat. Astfel, consumul de gaze naturale la nivel naţional a înregistrat în primele 9 luni ale anului 2018 o scădere de circa 1,84% faţă de perioada similară a anului anterior, în timp ce livrările Romgaz au rămas aproape de nivelul celor din anul anterior, diminuându-se cu doar 0,28%, de la 42,91 TWh la 42,79 TWh, cu menţiunea că în perioada similară a anului 2017 livrările au înregistrat o creştere cu aproximativ 35% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2016, de la 31,86 la 42,91 TWh.

Ca urmare, cota de piaţă a Romgaz pe piaţa livrărilor de gaze din România în primele 9 luni ale anului a ajuns la 48,96%, fiind cu 0,77% mai mare decât cota deţinută în perioada anterioară (48,19%).

Producţia de gaze naturale a fost de 3,922 miliarde de metri cubi, cu 171 milioane de metri cubi mai mare decât producţia realizată în perioada similară a anului anterior (+4,56%) şi cu 61 milioane de metri cubi mai mare decât cea programată (+1,5%).

Cu această producţie, conform estimărilor societăţii, Romgaz a avut o cotă de piaţă de 53,54% din consumul de gaze provenite din producţia internă, fiind în creştere cu 1,77% faţă de cota deţinută în perioada anterioară (51,77%).

Producţia de energie electrică a Romgaz a fost de 284,4 GWh, fiind mai mică decât cea realizată în perioada similară a anului 2017 (465,8 GWh). Cu această producţie, Romgaz deţine o cotă de piaţă de 1,89%.

La data de 30 septembrie 2018 Grupul Romgaz înregistra un număr de 6.137 angajaţi, iar SNGN Romgaz SA un număr de 5.631 angajaţi. Începând cu data de 1 aprilie 2018 un număr de 504 persoane şi-au încetat raporturile de muncă cu societatea trecând la Filiala Depogaz.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Lingouri de aur

Aurul crește, profitând de slăbiciunea dolarului

Prețurile aurului au crescut marți, susținute de un...

Energie / FOTO: Freepik
Calendar fiscal
Bursă / Foto: Freepik
Fraudă online / FOTO: Freepik
Canalul Panama
Sistem de apărare / FOTO: Wikipedia

Echipamente militare americane greu de înlocuit de europeni

Un blocaj prelungit al ajutorului militar american...

China / FOTO: Freepik

De ce anul 2025 este crucial pentru economia Chinei

2024 a fost un an marcat de o volatilitate puternică pe...

iPad air / FOTO: Captură ecran

Apple reinventează iPad Air cu elemente noi

Apple lansează o nouă versiune a iPad Air cu scopul de a...

Europa vs SUA / FOTO: Freepik

Europa vs SUA: Bătrânul continent nu a pierdut cursa

De mai bine de un deceniu, bursa americană a depășit-o...

Seră / Foto: Freepik
Donald Trump
Nvidia
Elon Musk

Elon Musk, chemat să dea explicații legate de un contract

Un contract în valoare de 2,4 miliarde de dolari.

Curs valutar / Foto: DCBusiness

Curs valutar BNR, 4 martie: O zi bună pentru leu

Veşti bune de la BNR privind moneda naţională.

Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Blocul Dunărea s-a prăbușit la cutremurul din 1977
Liberty Galați
Ursula van der Leyen
Sobă pe lemne / Foto: Freepik

Când începe programul "Rabla pentru sobe"

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a semnat marţi ghidul...

Noi declarații fiscale / Foto: Freepik
Santorini / Foto: Freepik
Șantier metrou M6
Primul constructor auto care a trecut de 100 miliarde dolari
Factură energie electrică
Rainer Seele, OMV și Ahmed Al Jaber, CEO ADNOC
ANAF

Nouă declarații fiscale se depun pe 7 martie

Data de ta martie este una importantă pentru o serie de...

Foto: Mihai Ciobanu

pixel