Propunerea premierului qatarez pentru oprirea atacurilor Houthi asupra navelor din Marea Roșie

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Vas avariat / sursa foto: Freepik.com / photoikigai
Vas avariat / sursa foto: Freepik.com / photoikigai
Represaliile nu vor limita atacurile Houthis din Yemen asupra căilor maritime comerciale din Marea Roșie, a declarat premierul Qatarului în timpul reuniunii Forumului Economic Mondial (WEF) de la Davos.

Soluția propusă de el este încetarea războiului din Gaza, conform Reuters.

Șeicul Mohammed Bin Abdulrahman Al Thani a descris actuala situație din Orientul Mijlociu ca fiind o "rețetă pentru escaladare" și a declarat că țara sa crede că dezamorsarea conflictului din Gaza va opri escaladarea pe alte fronturi.

"Trebuie să abordăm problema centrală, care este Gaza, pentru a le dezamorsa pe toate celelalte... dacă ne concentrăm doar pe simptome și nu tratăm problemele reale, soluțiile vor fi temporare", a declarat el.

Conflictul dintre Israel și gruparea islamistă palestiniană Hamas s-a extins în mai multe părți din Orientul Mijlociu de când a început războiul, la 7 octombrie, grupuri aliate Iranului organizând atacuri în Liban, Siria, Irak și Yemen.

Grupul Houthi din Yemen, susținut de Iran, atacă din noiembrie nave în Marea Roșie, parte a unei rute care reprezintă aproximativ 12% din traficul maritim mondial, în ceea ce ei spun că este un efort de a sprijini palestinienii în războiul cu Israelul.

Forțele americane și britanice au răspuns prin zeci de lovituri aeriene și maritime asupra țintelor Houthi din Yemen începând de vineri.

Șeicul Mohammed a declarat că atacurile americane și britanice creează "un risc ridicat de escaladare și extindere în continuare" a conflictului.

"Preferăm întotdeauna diplomația în locul oricăror rezoluții militare", a spus el.

Fără o soluție viabilă și sustenabilă cu două state în Israel și Palestina, comunitatea internațională nu va fi dispusă să finanțeze reconstrucția Gaza, a declarat șeicul Mohammed.

"Imaginea de ansamblu nu poate fi ignorată", a spus el, îndemnând comunitatea internațională să ceară Israelului să accepte o cale ireversibilă, cu termene precise, către o soluție cu două state.

"Nu putem lăsa acest lucru doar pe mâna israelienilor", a spus el.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Document / Foto: Freepik

Extras de carte funciară gratis. ANCPI face precizări

Proprietarii de imobile nu vor mai plăti taxa pentru...

Știrile dimineții
Bursa de Valori București
Prelungitor

Schema de plafonare: Cine plătește cu adevărat nota de plată

Daniela Dărăban, directorul executiv al Federației...

La ghișeu

Această taxă dispare începând de săptămâna viitoare

O măsură ce se va aplica în conformitate cu unordin al...

Cipuri mici, dar indispensabile
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Dolari / FOTO: Unsplash

Perspectivele dolarului american devin tot mai întunecate

Este concluzia unui sondaj Reuters realizat în rândul...

Ucraina / FOTO: Freepik

Bani pentru Ucraina: Peste 3 miliarde de euro de la UE

Anunțul a fost făcut marți de guvernul de la Kiev, citat...

Grafice / FOTO: Freepik
Câmp petrolier / FOTO: Freepik

Decizia care ar putea da peste cap piața petrolului

Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații...

Spital Regina Maria
Banca Națională a României
Lingouri de aur
Kremlinul moscovit / FOTO: Freepik
Bursă / sursa foto: Freepik.com

Simona Bucura-Oprescu, anunț despre pensii, la DC NEWS

Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...

Jonas Gahr Støre, premierul Norvegiei

Norvegienii s-au răzgândit și vor în UE! Ce i-a convins?

Norvegia revine pe radarul geopolitic european, pe...

Lucian Romașcanu
Sebastian Burduja / FOTO: gov.ro
Europa nu stă cu mâinile încrucișate / Ilustrație: Oana Pavelescu
Turiști / Foto: Freepik
Accident / Sursa: Freepik.com
Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness

pixel