Rachetă-monstru lansată de pe un submarin! Putin jubilează

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
O nouă demonstrație de forță
O nouă demonstrație de forță
Submarinul cu propulsie nucleară Severodvinsk a lansat cu succes, pentru prima oară, o rachetă hipersonică de croazieră de tipul Zircon în cadrul unui test în Marea Barents, a anunţat luni Ministerul rus al Apărării, citat de presa de la Moscova. 

Ministerul Apărării de la Moscova califică testul drept o reuşită, notează agenţia oficială de presă TASS. Submarinul a lansat racheta din poziţia de croazieră. Pentru ca nimeni să nu pună la îndoială succesul, a fost postat și o înregistrare video. 

E adevărat că filmulețul, foarte scurt, nu prea convinge: într-un intuneric înfricoșător, apare o luminiță ce crește și crește, pentru ca brusc din mijlocul apelor să țâșnească un obiect asemănător unei rachete înălțându-se rapid spre înalturi. Putea fi orice rachetă, putea fi orice submarin, putea fi orice altceva. 

Youtube video image

O sursă din cadrul complexului militar-industrial al Rusiei declarase pentru TASS la 30 septembrie că primul test cu Zircon de pe submarinul nuclear Severodvinsk va fi efectuat în octombrie, iar, în funcţie de rezultate, va fi programat un al doilea test în luna noiembrie de pe acelaşi submarin în timp ce se va afla în imersiune.

La 19 iulie, Rusia a anunţat că o rachetă hipersonică Zircon, lansată de fregata Amiral Gorşkov, din cadrul Flotei Nordului (Proiect 22350), din Marea Albă, şi-a atins ţinta terestră aflată la o distanţă de peste 350 km, cu o viteză de zbor de 7 Mach.

Racheta antinavală Zircon va completa dotările navelor şi submarinelor nucleare ruseşti, experţii preconizând ca aceasta să atingă o viteza de aproximativ 9 Mach pe o distanţă de mai mult de 1.000 de kilometri. Preşedintele rus Vladimir Putin s-a referit în repetate rânduri la noua generaţie de rachete ale Rusiei, despre care a spus că pot străpunge orice fel de apărare existentă la ora actuală. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF
Dolari / FOTO: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...

Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB
Birou. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Comisia Europeană propune reducerea folosirii gazelor în UE cu 15%
Dolari. Freepik.com

pixel