Rata șomajului în SUA a crescut semnificativ în ultima lună

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Rata şomajului în Cehia s-a situat la 3% în martie
Rata şomajului în Cehia s-a situat la 3% în martie
Economia americană a suferit luna trecută primele efecte ale crizei coronavirusului, rata şomajului crescând de la 3,5% în februarie, cel mai scăzut nivel din ultimii 50 de ani, până la 4,4% în martie, a anunţat vineri Departamentul american al Muncii, citat de Reuters.

Aceasta este cea mai mare creştere a ratei şomajului de la o lună la alta înregistrată de SUA după 1975.

Tot luna trecută a luat sfârşit şi o perioadă record de 113 luni consecutive în care economia americană a creat mai multe locuri de muncă faţă de câte au dispărut. Departamentul american al Muncii a precizat că angajatorii au eliminat luna trecută 701.000 de locuri de muncă, după ce în februarie au creat 275.000 de locuri de muncă.

Coronavirus: Bursele europene au SCĂZUT!

Cifrele oficiale sunt mult mai sumbre decât estimările analiştilor intervievaţi de Reuters care mizau pe o creştere a ratei şomajului până la 3,8% şi pe eliminarea a 100.000 de locuri de muncă.

"Economia a căzut în prăpastie. Oriunde te uiţi, Washingtonul şi guvernele statelor nu au fost pregătite pentru răspândire rapidă a virusului şi efectele devastatoare provocate economiei de închiderea firmelor şi trimiterea acasă a muncitorilor", a declarat Chris Rupkey, economist şef la MUFG în New York.

Raportul publicat vineri de Departamentul Muncii ar putea accentua criticile cu privire la modul în care administraţia Trump a gestionat criza sanitară, preşedintele Donald Trump fiind deja criticat pentru că a minimalizat gravitatea pandemiei în prima fază.

Alte date statistice publicate joi arată că un număr record de 10 milioane de americani au depus cereri pentru acordarea de alocaţii de şomaj în ultimele două săptămâni din luna martie. Având în vedere acest număr record şi faptul că majoritatea americanilor sunt în carantină la domiciliu, analiştii de la Oxford Economics că un număr de 20 de milioane de locuri de muncă ar putea fi eliminate până la finele lunii aprilie, ceea ce "ar spulbera" precedentul record de 800.000 de locuri de muncă pierdute în luna martie 2009. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
Comisia Europeană
Freepik.com
București / Foto: Freepik
Euro. Freepik.com
Studiou Disney / sursa foto: Pexels.com / Lucas TENTELIER
Foto: Reuters

pixel