Roșu pe linie la Bursa de Valori București: BET pierde 1,55%
Valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 122,32...
În ultima zi a săptămânii trecute, metalul galben a atins, vineri, 1412,08 dolari/uncie, un record in septembrie 2013. Speculațiile de pe piață privind o scădere a dobânzii de referință a Rezervei federale a SUA (Fed), deprecierea dolarului și tensiunile de natură geopolitică din Orientul Mijlociu au stimulat evoluția aurului la burse”, a comentat Lukman Otunuga, analist la FXTM.
”În condițiile în care mai multe bănci centale au dat de înțeles că este posibilă o reducere a dobânzilor cheie în viitorul apropiat, aurul nu poate decât să strălucească”, a adăugat expertul.
După ce marțea trecută, Mario Draghi, președintele Băncii centrale europene, nu a exclus un astfel de scenariu, un mesaj similar a fost transmis, a doua zi, de Fed, al cărei patron, Jerome Powell s-a pronunțat și a adus argumente în favoarea unei poltici monetare ”un pic mai relaxată”.
Citește și Aurul profită de tensiunile internaționale. Ce spun analiștii
Piața a perceput aceste declarații drept un semn clar de incertitudine, iar în astfel de situații aurul își redobândește statutul de activ refugiu. ”Noile tensiuni comerciale au început să afecteze climatul de afaceri și acest lucru va avea consecințe negative asupra veniturilor întreprinderilor”, a subliniat, la rândul lui, Daniel Hynes, de la ANZ.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 122,32...
O eventuală suspendare a...
„Traversăm o perioadă în care...
Platforma de criptomonede,...
Banca Centrală Europeană (BCE)...
După ani în care autoritățile...
Președintele Rezervei Federale...
Economia zonei euro şi cea a UE...
Schimbare de generație la...
Regele reducerilor mizează pe „vânătoarea de comori” a...
Care este prețul corect al petrolului pentru Donald Trump.
Un pas strategic în dezvoltarea internă de tehnologii.
Franța cere acțiuni urgente...
Leul stagnează față de euro, dar pierde teren în fața...
Dobânzile interbancare ROBID și...
Formularul tipizat folosit de...
Prețul cuprului scade din nou,...
Oficial, gigantul spaniol...
Petrolul scade brusc cu aproape...
Europa vrea să atragă cercetători americani nemulțumiți...
Piața paladiului se...
INS a publicat datele privind...
Germania riscă să rateze...
Declarația unică (Formular 212)...