Reguli noi pentru bagajul de mână la Ryanair

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Pasagerii companiei aeriene low-cost Ryanair nu vor mai putea transporta în avion gratis un bagaj de mână de cel mult 10 kilograme, conform noilor reguli introduse joi de conducerea companiei.

Potrivit noilor reguli, pasagerii Ryanair care doresc să ia în avion cu ei orice bagaj mai mare decât 'o mică geantă personală' vor trebui să plătească suplimentar, cu excepţia cazului în care sunt clienţi cu prioritate la îmbarcare.

Îmbarcarea prioritară costă 6 euro (7 dolari). Clienţii care nu aleg îmbarcarea prioritară vor trebui să achite câte 10 euro pentru fiecare piesă suplimentară a bagajului de cabină.

Noile măsuri au provocat iritare pe reţelele de socializare online, unii clienţi chiar dând asigurări că nu vor mai folosi vreodată compania Ryanair.

Compania aeriană întâmpină dificultăţi financiare mai ales după acţiunile greviste din ultima perioadă. În luna octombrie, Ryanair a raportat o scădere de 7% a profiturilor sale din prima jumătate a anului financiar.

În plus, luna trecută conducerea companiei Ryanair a devenit ţinta criticilor pentru reacţia sa mult prea indulgentă la cazul unui pasager care a adresat jigniri rasiste unei femei care călătorea pe scaunul de lângă el; imagini video ale acestui incident au circulat pe reţelele de socializare online.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediu Agenției Naționale de Integritate
Reabilitare termică a unui bloc / Foto: Arhivă
ANAF
OpenAI
Aptiv, Ineu
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze

Șantierul Naval Mangalia, salvat prin programul SAFE

Statul român are în vedere salvarea șantierului naval de...

Black Friday / Foto: Freepik

Cum să nu iei țeapă de Black Friday

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor...

Importuri mașini / sursa foto: Freepik.com
Sultan Al Jaber, ADIPEC
Freepik.com
Lukoil

Bulgarii, loviți în plin de sancțiunile impuse Lukoil

Bulgaria s-ar putea confrunta cu pierderi economice...

Gabriel Biriș
Numărul fimelor care pun lacătul crește
Foto: Mihai Ciobanu
Energie. Foto:Freepik.com
Bani
Explozie în cartierul Rahova
Black Friday 2023. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Sonde. Freepik.com
Reclamă 7Up / Foto: Dave Fey / Flickr
Mașini / Sursa foto: Freepik.com / @tongstocker1987
ANAF. Freepik.com

pixel