Reuters: Guvernul polonez vrea să cumpere surplusul de cereale pentru a calma protestele fermierilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Proteste fermieri polonezi / sursa foto: Wikimedia Commons
Proteste fermieri polonezi / sursa foto: Wikimedia Commons
După ce fermierii polonezi au ocupat în această săptămână sediul ministerului Agriculturii din Varșovia, guvernul condus de Donald Tusk vine cu o măsură care ar urma să fie aplicată rapid.

Guvernul Poloniei vrea să aloce aproximativ 2 miliarde de zloți (506,87 milioane de dolari) pentru a cumpăra surplusul de cereale de la fermierii polonezi, a declarat joi un ministru adjunct al agriculturii, potrivit agenției de presă PAP.

"Vrem să alocăm aproximativ 2 miliarde de zloți pentru a cumpăra surplusul de cereale de pe piață. ... În prezent sunt în curs de desfășurare aranjamente cu Ministerul de Finanțe în această privință", a declarat ministrul, Stefan Krajewski, citat de PAP.

"Proiectele sunt gata, trebuie să urmeze un parcurs procedural, dar dorim să le introducem cât mai curând posibil", a mai spus el, potrivit PAP. Krajewski a precizat că obiectivul este de a plăti subvențiile până la sfârșitul lunii mai.

Fermierii din Polonia au blocat autostrăzile și punctele de trecere a frontierei cu Ucraina și au înfuriat Kievul prin vărsarea încărcăturilor de cereale importate. Fermierii polonezi cer reimpunerea taxelor vamale pentru importurile agricole din Ucraina, la care s-a renunțat după invazia Rusiei din 2022.

Ei spun că fermierii ucraineni inundă Europa cu importuri ieftine care îi lasă în imposibilitatea de a concura și că o mare parte din grânele care ar trebui să tranziteze Polonia ajung pe piața internă.

Citește și: Polonezii și ucrainenii nu au reușit să ajungă la o înțelegere privind importurile de cereal

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Finanțele au clarificat
TVA / Foto: Freepik

Modificare fiscală majoră: fără amenzi în sistemul e-TVA

O modificare importantă în relația dintre contribuabili...

 Seagal si Vladimir Putin
Stație de transformare / Foto: Arhivă
Trofeul FIFA al Cupei Mondiale de Fotbal
Cod galben de ger / Foto: Freepik
Elon MUsk și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Alertă DNSC
Rompetrol
ANAF
Bursă / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Plata POS. Freepik.com
Foto:Freepik.com
e-Factura
Freepik.com
Farmacie. Foto: Freepik.com
Schimb valutar / Foto: Freepik
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Construcții / sursa foto: Freepik.com / ksandrphoto
Guvernul României
Donald Trump
Unul dintre sediile companiei Novo Nordisk / FOTO: Site-ul oficial al companiei
Petarde confiscate
Contor de gaze / Foto: Freepik

pixel