România, campioană la risipa de resurse! De ce suntem singura țară din UE care nu a progresat în 25 de ani

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
România este singura țară din Uniunea Europeană care nu și-a îmbunătățit productivitatea resurselor în ultimii 25 de ani, arată o analiză realizată de Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă. Fără reforme majore, decalajele economice față de restul Europei vor continua să crească.

Criza energetică din UE și impactul asupra României

După explozia prețurilor la energie din 2021, statele din Uniunea Europeană au pierdut competitivitatea economică în fața altor puteri mondiale, precum SUA și China. Chiar și după scăderea prețurilor în 2023-2024, energia în Europa rămâne cea mai scumpă din lume.

Această situație poate fi compensată doar printr-o reducere drastică a risipei de resurse – fie ele financiare, umane, energetice sau materiale – și prin creșterea productivității resurselor, adică valoarea PIB raportată la consumul de materii prime.

România, la coada clasamentului european

Potrivit Eurostat, România a avut în 2022 o productivitate a resurselor de 0,52 euro/kg, de cinci ori mai mică decât media UE (2,42 euro/kg) și de 16 ori mai mică decât țara cu cea mai bună utilizare a resurselor. Deși am depășit Bulgaria în 2021, România a stagnat un sfert de secol, fiind singura țară din UE care nu a reușit să se alinieze la tendința europeană de eficientizare a consumului de resurse.

"Țările cele mai bogate sunt cele care au cea mai bună utilizare a resurselor, unde se creează valoare adăugată mare cu aceleași resurse. În schimb, țările cu cea mai mare risipă a resurselor sunt cele mai sărace din UE", explică Dumitru Chisăliță.

O economie bazată pe consum, fără investiții în eficiență

În loc să crească prin investiții în productivitate, economia României s-a bazat în principal pe consum masiv finanțat prin împrumuturi. Între 2002 și 2008, perioada de creștere economică accelerată a fost însoțită de o prăbușire a productivității resurselor, sugerând că dezvoltarea s-a bazat mai mult pe cheltuieli și mai puțin pe eficiență.

Același model s-a repetat după 2017, când deși economia creștea, eficiența utilizării resurselor scădea vertiginos. Abia în 2021 tendința s-a inversat, cu o creștere a productivității resurselor de 9,2%, dar decalajul față de restul UE rămâne uriaș.

Fără restructurare, sărăcia nu poate fi eliminată

Potrivit lui Chisăliță, sărăcia nu se reduce prin majorarea artificială a salariilor și pensiilor, urmată de creșterea taxelor și impozitelor. Singura soluție reală este o utilizare inteligentă a resurselor, prin:

  • Valorificarea superioară a materiilor prime, gazelor și energiei

  • Creșterea eficienței muncii

  • O restructurare profundă a sistemului economic

"Eradicarea sărăciei nu se face cu creșteri din pix ale salariilor și pensiilor, ci cu o utilizare inteligentă a resurselor. Asta înseamnă politici publice adecvate, nu ‘trenulețe’”, concluzionează Chisăliță.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de Valori Bucuresti / Foto: BVB

Bursa de la Bucureşti a revenit pe creştere

Bursa de Valori Bucureşti a revenit pe creştere în...

Donal Trump
Călin Georgescu / Foto: Inquam Photos / George Călin
Donald Trump, Joe Rogan și Elon Musk
ANAF / Foto: DCBusiness
Drone militare / Foto: DCBusiness
Donald Trump
Terenuri / Foto: Freepik
Razboi Ucraina. Foto: Pexels.com
foto: pixabay.com
Foto: Facebook Apele Române/Mihai Constantin Băncilă
Paris. Foto: Mihai Ciobanu
Inquam Photos / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Comerț, mărfuri
Ursula van der Leyen

„Timpul iluziilor a trecut”, declară Ursula von der Leyen

„Multe dintre iluziile noastre sunt acum distruse”, a...

Investiție / FOTO: Freepik
O scădere semnificativă
Calcule / Foto: Freepik

Plafonul de scutire de TVA crește din aprilie 2025

Această măsură vizează facilitarea activității micilor...

iGaming
Printre fuziuni și tranzacții / FOTO: Freepik
Acte. Foto: Pexels.com
Donald Trump și Mark Zuckerberg

Pierderi uriașe pentru miliardarii lui Donald Trump

Când Donald Trump a depus jurământul pentru funcția de...

Bursă / sursa foto: Freepik.com
Lucrări în interiorul unui reactor / FOTO: Wikipedia
Tesla /FOTO: Unsplash
Robert Kiyosaki / FOTO: https://www.facebook.com/RobertKiyosaki/photos_by
Se stânge lațul!

pixel