Petrolul se prăbușește! Scădere record după calmarea crizei Iran-Israel
Prețurile petrolului au...
Astfel, la ora 10:40, consumul naţional de energie era de 7.807 MW, producţia - 6.373 MW, diferenţa de 1.434 MW reprezentând importuri.
Unitatea 2 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat în după-amiaza zilei de sâmbătă de la Sistemul Energetic Naţional, ca urmare a apariţiei unei disfuncţionalităţi în partea clasică a unităţii, fără impact pe partea nucleară, potrivit Nuclearelectrica.
"Specialiştii CNE Cernavodă investighează cauza şi lucrează la remedierea acesteia în vederea reconectării Unităţii 2 la SEN", precizează reprezentanţii companiei.
Citește și Curent și gaze. Plângerile împotriva ABUZURILOR FURNIZORILOR. Nouă procedură
Aceştia subliniază că deconectarea automată a Unităţii 2 s-a produs în condiţii de siguranţă, toate sistemele unităţii funcţionând conform proiectului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prețurile petrolului au...
Specialiştii avertizează asupra...
Congres tensionat la Berlin:...
Masayoshi Son, CEO-ul SoftBank,...
Guvernul ia măsuri de urgență...
Cine poate lua voucherele de 50...
Prețul cuprului cu livrare în...
BVB încheie săptămâna în creștere pe majoritatea...
ASF a aprobat, la cerere, retragerea autorizației de...
Premierul Ilie Bolojan a...
Moneda naţională s-a depreciat,...
Guvernul României pregătește un...
Datele provizorii publicate de...
Sindicatul Național APIA...
Biroul Național Confederal al...
Vremea provoacă meteorologii și...
La începutul primei ședințe a...
Guvernul intenționează...
Nike taie costurile, mută...
Uniunea Europeană va păstra...
Contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA trebuie...
Salariul minim în Germania ar...
Vineri, 27 iunie,...
Casa Națională de Asigurări de...