România, printre ţările cu cea mai mare inflaţie din UE, în februarie 2023

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Supermarket. Foto: Pexels.com
Supermarket. Foto: Pexels.com
România, printre ţările UE cu o rată anuală a inflaţiei ridicată, în februarie.

Rata anuală a inflaţiei în Uniunea Europeană a scăzut în februarie până la 9,9%, de la 10% luna precedentă, dar Ungaria, Letonia, Cehia, Estonia, Polonia, Lituania, Slovacia, Bulgaria şi România sunt statele membre UE cu cel mai ridicat indice al preţurilor de consum, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

În februarie, ţările membre UE cu cele mai ridicate rate ale inflaţiei au fost Ungaria (25,8%), Letonia (20,1%), Cehia (18,4%), Estonia (17,8%), Polonia şi Lituania (ambele cu 17,2%), Slovacia (15,4%), Bulgaria (13,7%) şi România (13,4%, similar cu nivelul din ianuarie). La polul opus, ţările membre UE cu cele mai scăzute rate anuale ale inflaţiei au fost Luxemburg (4,8%), Belgia (5,4%) şi Spania (6%).

Comparativ cu ianuarie 2023, rata anuală a inflaţiei a scăzut în 15 state membre, a rămas stabilă în două, şi a crescut în zece ţări.

În zona euro, rata anuală a inflaţiei a scăzut de la 8,6% în ianuarie la 8,5% în februarie. Este a patra lună consecutivă în care s-a înregistrat o încetinire a preţurilor în zona euro, după ce în octombrie se înregistrase un avans record, de 10,6%.

Pentru statele din zona euro, cel mai semnificativ impact asupra creşterii anuale a preţurilor a venit din partea preţurilor la alimente, băuturi alcoolice şi ţigări care au crescut cu 3,10 puncte procentuale, urmate de preţurile la servicii, care au înregistrat un avans de 2,02 puncte procentuale şi preţurile la energie, care au crescut cu 1,64 puncte procentuale.

În cele mai recente prognoze, BCE se aşteaptă ca rata inflaţiei în zona euro să se situeze la 5,3% în 2023, faţă de un avans de 6,3% prognozat în decembrie, pentru ca ulterior să se reducă la 2,9% în 2024 şi la 2,1% în 2025.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Plata online. Foto: Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Cumparaturi online. Foto: Freepik.com
Magazin PPC
Impozite și taxe / Foto: Freepik

Până la ce dată se pot plăti impozitele cu reducere 10%

Impozitele locale pot fi plătite cu o reducere de 10%.

Plati online. Foto: Freepik.com

Cum îţi poţi face cont pe ghiseul.ro

Românii care vor să îşi achite taxele, impozitele,...

Avion / FOTO: Freepik

Sute de zboruri anulate, luni, de pe aeroportul Schiphol

Aeroportul Schiphol din Amsterdam a anulat 450 de...

Aur vs argint. Freepik.com
Statul online, puțin folosit doar 17,4% dintre români au interacționat digital cu autoritățile - FOTO: Freepik@andranik.h90
Aluminiu
Zăpadă / FOTO: Freepik
Italia scapă de tarifele uriașe pentru paste impuse de SUA - FOTO: Freepik

Italia scapă de tarifele uriașe pentru paste impuse de SUA

SUA renunță la tarife uriașe pentru paste italiene!...

BYD devansează Tesla și devine cel mai mare producător de mașini electrice din lume în 2025 - FOTO: Freepik@perzfotografia
Declarația unică / Foto: DCBusiness
Migrație / Sursa foto: Freepik.com

Exodul românilor din Marea Britanie atinge cote record

Tot mai mulți români aleg să părăsească UK.

Muncitor al ELCEN
DEER lansează licitație de 14,7 milioane lei pentru asigurări de sănătate ale angajaților - FOTO: Freepik@juanialgar
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
cransmontana - FOTO: Agerpres
Ilie Bolojan / Foto: Gov.ro
Manageri
nicolas maduro - FOTO: Captură CNN
Ilie Bolojan - FOTO: Agerpres

Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare

Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare...


pixel