România scoate la licitație noi certificate de emisii: Guvernul schimbă regulile

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Guvernul modifică regimul de valorificare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră. România va putea scoate la licitație volume suplimentare prin Ministerul Finanțelor.

Noul cadru pentru gestionarea veniturilor din certificatele de emisii

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență pentru modificarea și completarea OUG nr. 115/2011, actul care reglementează cadrul instituțional privind gestionarea și valorificarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră (EUA) alocate României la nivelul Uniunii Europene. Documentul a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 965 din 17 octombrie 2025.

Potrivit noilor prevederi, Ministerul Finanțelor este autorizat să scoată la licitație volume suplimentare de certificate de emisii atribuite României, în conformitate cu directivele europene privind funcționarea schemei de comercializare a certificatelor de emisii (EU ETS).

Extinderea atribuțiilor Ministerului Finanțelor

Modificările introduse prin ordonanță clarifică rolul Ministerului Finanțelor în administrarea veniturilor obținute din vânzarea certificatelor de emisii. Ministerul devine instituția centrală responsabilă cu organizarea licitațiilor, derularea tranzacțiilor și virarea sumelor în conturile dedicate gestionate de Trezoreria Statului.

Sumele rezultate din aceste licitații vor fi utilizate potrivit Regulamentului (UE) 2018/842 și Directivei 2003/87/CE, care prevăd că cel puțin 50% din venituri trebuie direcționate către măsuri de reducere a emisiilor de carbon, eficiență energetică și investiții verzi, inclusiv proiecte din domeniul transporturilor și al energiei regenerabile.

Ajustarea mecanismului de licitație

Ordonanța introduce și un mecanism de aliniere la platforma comună europeană de licitație (EEX – European Energy Exchange), prin care toate statele membre UE comercializează certificatele de emisii. România va continua să participe la această platformă comună, dar va putea gestiona independent anumite volume de certificate destinate proiectelor naționale.

Totodată, actul normativ actualizează procedurile de transparență și raportare, impunând Ministerului Finanțelor obligația de a publica anual situația certificatelor scoase la licitație, a veniturilor obținute și a destinației sumelor colectate.

Citește și: Premieră. România a lansat primele obligațiuni verzi

Context european

OUG nr. 115/2011 a fost adoptată pentru a permite României să participe la schema europeană de comercializare a certificatelor de emisii (EU ETS), care reprezintă principalul instrument al Uniunii Europene pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră. În baza acestui mecanism, companiile mari din sectoare precum energie, transporturi și industrie grea trebuie să dețină certificate care acoperă nivelul emisiilor generate.

Modificările din 2025 vin în contextul extinderii sistemului ETS către sectoare suplimentare, precum transportul rutier și clădirile, începând cu anul 2027, precum și al creșterii prețului pe tona de CO₂, care a depășit constant 70 de euro pe piața europeană.

Impact bugetar și economic

Veniturile din vânzarea certificatelor de emisii reprezintă una dintre cele mai importante surse de finanțare a Fondului pentru mediu și a programelor de tranziție energetică. În 2024, România a încasat peste 1,3 miliarde de euro din licitațiile organizate la nivelul UE, potrivit datelor publicate de Comisia Europeană.

Prin modificările aduse, Guvernul urmărește o utilizare mai eficientă și mai rapidă a acestor fonduri, în special pentru susținerea proiectelor de decarbonizare din industrie, modernizarea rețelelor energetice și finanțarea programelor de eficiență pentru populație și administrațiile locale.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...

Cladire de birouri. Foto: Pexels.com
Parcare. Foto: Freepik.com
Metrou Unirii 2

Guvernul a aprobat bugetul Metrorex. Care sunt cifrele

În şedinţa de joi, 16 octombrie, a Executivului, a fost...

Ghișeu / Foto: Freepik

Top experiențe de toamnă în Delta Dunării și pe litoral

Toamna aduce o atmosferă calmă atât în Delta Dunării,...

Calcule și socoteli

ANAF: procedura de anulare TVA trece exclusiv online

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...


pixel