Rușii au deschis focul în Marea Neagră! Se întâmplă la doi pași de România

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
S-a tras din toate mijloacele de foc
S-a tras din toate mijloacele de foc
Rușii exersează arta războiului în Crimeea, peninsula ucraineană anexată de Moscova în 2014 printr-o manevră care a surprins o lume întreagă, dar care i-a și adus o avalanșă de sancțiuni occidentale.

Joi, nave de grănicei și aviația militară împreună cu Flota din Marea Neagră au dejucat, potrivit presei centrale, o tentativă de traversare frauduloasă a Strâmptorii Kerci, acolo unde, în urmă cu câteva luni, rușii arestau mai multe vase ucrainene.

Un comunicat oficial preluat de ziarele de la Moscova anunță că, în timpul exercițiilor s-a tras cu tot armamentul din dotarea trupelor de desant implicate, dar și din toate mijloacele de foc aflate la bordul navelor participante la manevre, al avioanelor de luptă, inclusiv cele ale FSB, serviciul de spionaj al Rusiei.

În plus, unități operative de luptă au fost parașutate la bordul ambarcațiunilor care ar fi încălcat regulamentul impus de Rusia pentru traversarea acestei căi maritime strategice.

Misiune îndeplinită!

”Rezultatul exercițiile ne permite să tragem concluzia că obiectivele au fost atinse, misiunea a fost îndeplinită. Trupele forțelor noastre armate au reușit în timp record să scoată din joc inamicul convențional, să prevină un atac de amploare a dușmanului”, se precizează în comunicatul menționat mai sus.

Citește și Sferă de protecție antirusească pentru România

Încercând un fel de justificare a acestor manevre organizate în Crimeea, textul amintește că autoritățile de la Kiev și-au exprimat în repetate rânduri intenția de a repeta ”scenariul din noiembrie cu trecerea navelor ucrainene prin canalul Kerci-Enikalsk, cu încălcarea regulilor internaționale de navigație”. Așa prezintă rușii incidentul de acum câteva luni, când navele ucrainene, cu echipaj cu totul, au fost, pur și simplul, arestate de trupele Moscovei, gest care a atras noi sancțiuni din partea lumii occidentale.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Schimb valutar / Foto: Pexels
Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik
Hidroelectrica
La benzinărie
Ionuț Moșteanu
Marian Vanghelie

Marian Vanghelie, executat silit de ANAF

ANAF a declanșat procedura de executare silită împotriva...

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR
Lingouri de aur

Azi se hotărăște soarta pensiilor magistraților

Ședință extraordinară de guvern vineri pentru proiectul...

Rezervoare de petrol

China a ieșit la cumpărături și barilul respiră din nou

Rafinăriile independente ale Chinei – cunoscutele...

Cumpărături online / Foto: Freepik
Cyril Ramaphosa și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Cloudflare / Foto: DCBusiness
TVA / Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Șofer / sursa: Freepik.com
AI. Foto: Freepik.com
Funcționari / Foto: Arhiva DCBusiness

Șoc în administrație. ANAF taie banii primăriilor

ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...

Foto: Pexels.com
Dolari și aur / Foto: Freepik
Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Pensionari în parc / Foto: Freepik
Holul unui hotel
Michael Burry
Casa de pensii / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Altex cumpără reţeaua Bricostore

Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) participă parţial...

Tineri într-o gară / Foto: Freepik

pixel