În plină degringoladă, Germania, prima economie a UE, își decide viitorul
Favoriți în sondaje,...
Noul program se regăsește în conceptul de sprijinire a industriei farmaceutice, elaborat de experții unuia dintre grupurile de lucru din cadrul Ministerului Educației și Științei. Potrivit cotidianului RBK, proiectul acestui concept a fost trimis deja la Guvernul de la Moscova.
Cum a apărut acest concept
În prezent, ponderea producătorilor străini de medicamente pe piața rusă în termeni monetari este de 55% din volumul total al pieței de 2,3 trilioane de ruble (38 miliarde de dolari). Serghei Șuliak, directorul general al grupului DSM, a declarat pentru publicația citată că acest concept reflectă destul de corect situația: conform calculelor DSM, anul trecut volumul pieței farmaceutice a fost de 2,3 trilioane de ruble.
În prezent, medicamentele de origine rusă au o cotă de 11% din valoare lor în ruble. Se preconizează că acest procent să crească la 35%. De asemenea, din acest concept rezultă că substanțele farmaceutice active produse pe plan intern sunt utilizate în doar 20% din medicamentele fabricate în Rusia; planul este de a aduce această cifră la 75%.
Un alt obiectiv se referă la exporturi - până în 2030, se așteaptă ca cel puțin 50 de medicamente originale rusești să intre pe piețele internaționale. "Se presupune că acest concept nu are doar scopul de a obține suveranitate tehnologică, ci și de a răspunde nevoilor pieței, adică de a deveni interesant ca exportator", explică unul dintre interlocutorii RBK, adăugând că pentru atingerea obiectivelor de mai sus vor fi necesare cel puțin 200 de miliarde de ruble (3,3 miliarde dolari). O altă sursă citată de RBK subliniază că această sumă este mult mai mică decât fondurile care ar putea fi strânse în cazul în care conceptul ar fi pus în aplicare.
Potrivit analiștilor internaționali din domeniu, cele mai mari companii farmaceutice din lume investesc anual între 15 și 23% din veniturile lor în cercetare și dezvoltare. În 2021, Pfizer a cheltuit 13,8 miliarde de dolari pentru cercetarea și dezvoltarea produselor sale, iar Roche în jur de 13 miliarde de dolari.
Citește și Erdogan confirmă că Turcia va plăti gazul rusesc în ruble
În altă ordine de idei, Banca centrală a Rusiei (BCR) a anunțat măsuri pentru a împiedica investitorii din așa-numitele țări "ostile" să profite de planurile ce permit investitorilor din țările "prietenoase" să reia tranzacțiile pe bursa de la Moscova.
Bursa de Valori din Moscova a declarat vineri că va permite clienților din jurisdicțiile "prietenoase" - sau celor care nu au impus sancțiuni împotriva Rusiei după invazia acesteia în Ucraina - să înceapă tranzacționarea după o pauză de aproape șase luni. Cu toate acestea, a precizat că acest lucru se va aplica doar pieței derivatelor, nu și pieței bursiere principale, și nu a precizat când va fi permis accesul extins.
Analiștii au declarat că întârzierea s-a datorat în parte temerilor că investitorii din Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie - cărora li s-a interzis în prezent să tranzacționeze la Moscova - ar putea folosi reluarea tranzacțiilor de către țările "prietene" ca o portiță pentru a scăpa de acțiunile rusești pe care le mai dețin.
Sancțiunile occidentale au restricționat sever accesul Rusiei la piețele bursiere globale, în timp ce contramăsurile Moscovei au împiedicat, de asemenea, majoritatea străinilor să cumpere și să vândă acțiuni rusești.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
România, în fruntea producției...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...