Rusia face noi teste în 2020. Un zbor cu o durată record

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Rusia intenţionează să realizeze cel mai scurt zbor din istorie către Staţia Spaţială Internaţională
Rusia intenţionează să realizeze cel mai scurt zbor din istorie către Staţia Spaţială Internaţională
Rusia intenţionează să realizeze cel mai scurt zbor din istorie către Staţia Spaţială Internaţională (ISS) în 2020 în cadrul unei misiuni ce va avea obiectivul de a ajunge pe laboratorul orbital într-o durată record de doar două ore, a anunţat luni presa de stat din această ţară, citată de DPA.

Actualul record în domeniu, stabilit la începutul acestui an, este de aproximativ trei ore şi jumătate. Staţia Spaţială Internaţională, care se află pe orbită la o distanţă de 400 de kilometri deasupra Terrei, reprezintă o colaborare ştiinţifică la care participă cercetători din mai multe ţări, în principal din Statele Unite şi Rusia.

Record în spațiu. Anul 2019 a fost plin de reușite la bordul ISS

Planul ce vizează un zbor mai rapid spre ISS a fost prezentat în momentul în care Dmitri Rogozin, directorul agenţiei spaţiale ruse, Roscosmos, a vizitat cosmodromul Vostocinîi, a raportat agenţia de presă TASS.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Insolvență / FOTO: Freepik
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing
Eolian offshore / FOTO: Freepik

Energia eoliană offshore: Ce a rămas din gloria de altădată?

Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...

Platformă petrolieră / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Criză economică / Foto: Freepik

Norvegia pierde o avere: Zeci de miliarde au fost spulberate

Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...


pixel