Scandalul privind siguranța unor mărci auto japoneze ia amploare

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Fabrică auto / sursa foto: Freepik.com / usertrmk
Fabrică auto / sursa foto: Freepik.com / usertrmk
Un scandal legat de testele de siguranță efectuate de producătorii auto japonezi s-a extins luni, Toyota Motor și Mazda au oprit livrările unor modele după ce Ministerul japonez al Transporturilor a descoperit unele nereguli.

Problemele constau în faptul că mai mulți producătorii auto au prezentat date incorecte sau manipulate privind testele de siguranță atunci când au depus cererile de certificare a vehiculelor.

Nereguli au fost găsite, de asemenea, în cererile de la Honda, Suzuki și Yamaha Motor, a declarat ministerul de resort din Japonia.

Ministerul a ordonat producătorilor Toyota, Mazda și Yamaha să suspende livrările unor vehicule și că va efectua marți o inspecție la fața locului la sediul central al Toyota.

Cele mai recente dezvăluiri au venit după ce ministerul a cerut producătorilor auto la sfârșitul lunii ianuarie să investigheze cererile de certificare, în urma unui scandal legat de testele de siguranță la unitatea de mașini compacte Daihatsu, deținută de Toyota, care a ieșit la iveală anul trecut.

Scandalurile de la producătorii de automobile se dovedesc a fi un punct sensibil pentru guvernul japonez. Yoshimasa Hayashi, principalul purtător de cuvânt al guvernului japonez, a numit „regretabil” acest comportament inadecvat.

Toyota a declarat că abaterea sa a avut loc în timpul a șase teste diferite efectuate în 2014, 2015 și 2020. Modelele în cauză sunt - Corolla Fielder, Corolla Axio și Yaris Cross și alte patru modele sub alte mărci, inclusiv Lexus.

Toyota a declarat că încă investighează probleme legate de eficiența combustibilului și emisiile vehiculelor și că intenționează să finalizeze această anchetă până la sfârșitul lunii iunie.

Mazda a suspendat de săptămâna trecută livrările autoturismului său sport Roadster RF și ale hatchback-ului Mazda2, după ce a constatat că lucrătorii au modificat rezultatele testelor privind software-ul de control al motorului, a precizat Mazda într-un comunicat. Acțiunile Mazda au scăzut cu 3,3% în urma acestui anunț.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de Valori București
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României
Casă de schimb valutar
Semnare document / FOTO: Freepik
Nissan
Foto: Freepik.com
Ceaușescu pe șantier / Foto: Fototeca online a comunismului românesc / Cota: 116/1979
Sac cu bani / FOTO: Freepik

Investitorii stau pe munți de cash și nu știu ce să facă

Mii de miliarde de dolari blocate din cauza războaielor...

Declarația unică - Foto ilustrativ
Cupru
Londra
Apple

Apple intră în domeniul interfețelor creier-computer

Apple (NASDAQ:AAPL) își face intrarea în domeniul...

Samsung

Samsung pregătește o achiziție importantă în Europa

Este vorba despre preluarea unui specialist în sisteme...

Indicele ROBOR la 3 luni a început să scadă
Tanczos Barna

România va încasa 1,3 miliarde euro din tranşa 3 din PNRR

România va încasa, pe 10 iunie, 1,3 miliarde euro din...

Cristian Popa, BNR
Calendar fiscal

Modificări în declarația 100. Apare o nouă obligație fiscală

ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...

OECD
București interbelic
Indici bursieri
Ședință de Guvern
Deficit comercial / Foto: Freepik
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB
Foto ilustrativ: Freepik.com
Jocuri de noroc

pixel