Shanghai. Altă minune a arhitecturii. Cu 1000 de arbori

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Ca un tablou cu două dealuri
Ca un tablou cu două dealuri
  • Ca un tablou cu două dealuri
Într-un mediu urban deosebit de dens și de betonat, ideea de a realiza construcții acoperite de vegetații a prins viață la Shanghai, unde lucrarea este aproape finalizată. 

Conceput de cabinetul britanic de arhitectură Heatherwick, imensul ansamblu va cuprinde spații comerciale, birouri, restaurante, galerii de artă, etc și va fi deschis anul viitor.

Ansamblul de aproape 300.000 metri pătrați a fost gândit ca un peisaj cu două ”dealuri” îmbrăcate de vegetație. În total, vor fi 1000 de arbori, dar și 25.000 de diferite plante dispuse în cele 46 de spații care vor acoperi construcțiile.

Pentru a conferi grație operei lor, arhitecții au lucrat îndelung la forma jardinierelor pentru arbori și plante, pentru ca totul să formeze o lucrare armonioasă și plăcută la vedere.

Citește și Cu piscina pe balcon. La fiecare etaj. Un proiect îndrăzneț FOTO

S-a dorit, de asemenea, ca imobilul să dobândească o personlitate aparte, devenind un fel de simbol al acestui nou curent în arhitectură și care începe, treptat, să se impună în tot mai multe țări ale lumii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com

Încă o veste proastă pentru români: Creşterea taxelor locale

Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...

Schimb valutar / Foto: Freepik
freepik.com
ANAF
Tezaur. Freepik.com
freepik.com
Donald Trump
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Retailerul Shein, amendă de 1 milion de euro în Italia

Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...

Panouri solare. Freepik.com
Freepik.com
Oficiu Poștal / Foto: Poșta Română
Factură energie electrică

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
concediu medical. pexels.com
Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...


pixel