Sistemul electronic pentru monitorizarea accidentelor. Valentin Ioniță (Direcția Rutieră): Putem să propunem administratorului public soluții viabile

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Accident / Sursa: Freepik.com
Accident / Sursa: Freepik.com
EXCLUSIV
În cadrul conferinței denumită "Siguranță rutieră și asigurări auto. Lecțiile ultimilor ani. Ce e de făcut?", organizată de DC Media Group a luat cuvântul Valentin Ioniță, Comisar-șef de poliție, Director adjunct Direcția Rutieră din cadrul IGPR.

Comisarul-șef a vorbit în mare măsură despre monitorizarea accidentelor prin intermediul digital și integrarea acestor accidente într-un sistem care este deja dat în folosință și care urmează să fie actualizat cu diferite aplicații care vor contribui la o imagine mai clară asupra dezastrelor de pe șoselele țării.

”Poliția Română deține la acest moment un sistem de gestionare de bază de date (SGBD) prin care noi soluționăm numai accidentele soldate cu avarii. În această bază de date avem mai multe facilități pe care le putem prezenta cetățenilor. Este un registru național unic în care vor sta toate accidentele cu avarii la nivel național.

Ne dorim să identificăm acele accidente în care una dintre părți părăsește locul accidentului și nu putem să îl identificăm. Pentru acest lucru baza de date a fost înființată ca un registru național care se duce până la ultimul post de poliție din România”, afirmă Valentin Ioniță.

Comisarul-șef spune că polițiștii vor dispune curând de tablete prin care vor putea documenta fotografic toate accidentele rutiere. ”Polițistul rutier, prin acea tabletă care urmează să intre în utilizarea polițiștilor rutieri, va încărca acele imagini și noi vom reuși să facem căutări în această baze de date pentru a identifica posibili autori sau cercuri de suspecți pentru a soluționa acele accidente, fie că sunt cu victime, fie doar cu avarii”, a anunțat acesta.

 

Baza de date care va furniza informații pentru îmbunătățirea infrastructurii

 

”Această bază de date are un procesator care ne furnizează date analitice pentru absolut toate zonele în care se produc accidente rutiere. În funcție de aceste analize și rezultate, putem începe să propunem administratorului public soluții viabile pentru a fi amplasate și evitate accidentele rutiere. Practic, această bază de date reușește să ne furnizeze în mod concret, prin cumulul cu alte sisteme georeferențiate prin care putem să identificăm aceste puncte negre, cu caracteristicile modului de producere a accidentului rutier.

Ne dorim să dezvoltăm o aplicație să putem da service-urilor să consulte un autovehicul care a fost implicat în accidente, în baza de date a poliției și să nu mai fie nevoie să eliberăm cetățeanului o autorizație de reparație”, a mai spus Valentin Ioniță, Comisar-șef de poliție, Director adjunct Direcția Rutieră din cadrul IGPR.

Urmăriți conferința în detaliu la linkul atașat. 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Se elimină unele taxe

Schimbare majoră în Codul fiscal: Dispar o serie de obligații 

Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...

Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Wall Street. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan
Port petrolier pe insula Karg
Taxele vamale ar putea fi amânate
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Ford

Ford anunţă un program de concedieri voluntare

Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...

Steagul Bulgariei
Freepik.com
Freepik.com
Salariu / Foto: pexels.com

Scădere a salariului mediu net. Cifre oficiale de la INS

Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...

Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor

Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...

Foto: Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Foto: Facebook Alexandru Nazare
Freepik.com
Ministerul Finanțelor
Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Blue Air

Blue Air a intrat în faliment

Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...

Curs valutar
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Avion / FOTO: Freepik
O nouă zi cu pierderi
Evaziune fiscală / Foto: Freepik
Investiție imobiliară / Foto: Freepik
ASEAN 2025

pixel