Știrile dimineții. Cele mai importante informații la început de zi
În grupajul de astăzi găsiți...
Rata şomajului în formă ajustată sezonier a scăzut uşor, la 5,6%, în luna februarie a acestui an, comparativ cu luna precedentă, însă rata şomajului în rândul tinerilor (15-24 ani) continuă să aibă un nivel ridicat, de 22,1%, potrivit datelor transmise, miercuri, de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Rata şomajului la bărbaţi a fost cu 0,8 puncte procentuale mai mare decât la femei, valorile respective fiind 6% în cazul persoanelor de sex masculin şi 5,2% în cazul celor de sex feminin.
Numărul şomerilor (în vârstă de 15-74 ani) estimat pentru luna februarie a anului 2024 a fost de 466.400 persoane, în scădere faţă de ianuarie (472.000 persoane) însă în creştere faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent (444.900 persoane).
Pentru persoanele adulte (25-74 ani), rata şomajului a fost estimată la 4,5% pentru luna februarie 2024 (4,2% în cazul femeilor şi 4,7% al bărbaţilor). Numărul şomerilor în vârstă de 25-74 ani reprezenta 74,4% din numărul total al şomerilor estimat pentru luna februarie 2024.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
În grupajul de astăzi găsiți...
Ministrul Energiei a comentat,...
Vineri, bursele mondiale au...
Criza ouălor din SUA devine tot...
Piața valutară a fost marcată de incertitudinile...
După ce deputații germani au...
Preţul aurului a ajuns la 456,5018 lei/gram, raportează...
Metalul prețios atinge un nivel...
Decizia administrației Trump de a impune un tarif vamal...
Planuri anunțate de ministrul bulgar al Energiei.
Agenția de evaluare financiară...
Directorii unora dintre cele...
Pentru a înlocui țițeiul pe care îl primea prin...
Trecerea la ora de vară, între dezechilibre și...
Analiștii băncii britanice...
Agenţia pentru Finanţarea...
Discuţii importante între...
Statele Unite fac presiuni...
R. D. Congo dublează salariile...
Ungaria estimează că va primi până la 8 miliarde mc de...
Guvernul modifică normele...