Răsturnare de situaţie cu roşiile de 50 lei/kg. Petre Daea: Nu sunt româneşti! Care e preţul real

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Petre Daea, ministru al Agriculturii în guvernarea PSD, a vorbit despre imaginea zilei, cu roşiile vândute cu 50 lei kilogramul. 

Într-o intervenţie telefonică la Antena 3, ministrul Petre Daea a comentat imaginea zilei, cu roşiile aşa-zis româneşti, vândute cu 50 de lei kilogramul. Petre Daea a subliniat faptul că e vorba de o speculă, de o încercare a samsarilor de a obţine profituri mari într-un timp scurt. Specialistul în agricultură a spus că s-a consultat cu producătorii, iar preţul real al acestor trufandale nu poate depăşi 20 de lei/kilogram, în această perioadă.

"E ruşinos pentru cei care scot pe piaţă asemenea preţuri. Vor să câştige rapid, uşor şi mult. Din nefericire, unii care intermediază aceste produse pe piaţă le aduc la preţuri care îi îndepărtează pe consumatori şi îi pun într-o situaţie foarte delicată. Să ceri 55 de lei... dacă văd eu bine. Şi nici măcar nu sunt roşii româneşti acelea. Din câte observ eu, acele roşii, prin mărimea lor, nu pot fi roşii româneşti la această dată. Şi sunt unii care intră prin pieţe, se folosesc de explozia de produse acum, primăvara, şi le definesc ca fiind roşii româneşti", a explicat Petre Daea.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Leonardo Badea, prim-viceguvernator BNR
Bani. Freepik.com
Bursa de valori
CEC Bank
Cariera Jilț Nord / Foto: gorjeanul.ro
ASF
Cadastru / Foto: Freepik
Jamie Dimon, CEO JP Morgan & Chase

Șeful JPMorgan Chase: Economia SUA intră în declin

Creșterea economică a Statelor Unite începe să dea semne...

Termocentrală
Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse

Avertizare de călătorie în Bulgaria

MAE a transmis o atenţionare de călătorie în Bulgaria.

Robotaxi / sursa foto: Wikimedia Commons / Mliu92
Contor electric
Bursa de Valori București
Friedrich Merz
Euro / FOTO: Freepik
Hidroelectrica / FOTO: https://www.facebook.com/hidroelectricaoficial/
Freepik.com
Dolar / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Cursul valutar al zilei
Bani / Foto: DCBusiness
Centru de detenție și de procesare a imigranților, operat de GEO Group Inc. în Adelanto, California
Transelectrica / FOTO: Facebook
Un bărbat închide un termostat / Foto: Freepik
Kim Jong Un / Foto: KCNA
Freepik.com
Pista velo de pe Calea Victoriei din București / Foto: Oana Pavelescu

pixel