Termene ANAF ianuarie: când se depune Declarația 394 și ce formulare au scadență pe 31
Vineri și sâmbătă sunt două...
România a solicitat apel la decizia S&P privind perspectiva ratingului, iar agenţia a acceptat această solicitare. S&P a stabilit că au fost îndeplinite condiţiile pentru un astfel de apel, în concordanţă cu politicile şi procedurile agenţiei. În consecinţă, S&P se va abate de la datele de publicare a ratingurilor din calendarul pe 2019 pentru a rezolva acest apel. S&P intenţionează să rezolve această problemă în termen de două săptămâni.
Citește și:Agenția Fitch, sceptică în privința deficitului bugetar din România
Ratingurile României continuă să fie sprijinite de nivelul moderat al datoriei sale private externe şi publice şi perspectivele de creştere încă solide. În opinia S&P, eficacitatea instituţională a României rămâne slabă, totuşi, ceea ce constrânge ratingurile.
Deşi România continuă să beneficieze de pe urma poziţiilor solide fiscale şi ale rezervei externe, agenţia crede că adâncirea semnificativă a deficitelor fiscale şi externe ar putea în timp afecta aceste buffere (rezerva financiară), iar economia României ar deveni mai vulnerabilă la încetinirea creşterii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vineri și sâmbătă sunt două...
Piața gazelor naturale intră în...
Dolarul american s-a depreciat...
China a transmis luni că...
Aurul a trecut luni de pragul...
Al doilea incident mortal...
Producătorul francez de alimente și băuturi Vitagermine...
Ministerul Agriculturii și...
Mii de români scapă de datorii. Cine poate beneficia și...
Autoritățile franceze au...
S&P 500 a crescut, dar nu la fel de spectaculos ca...
Președintele SUA, Donald Trump,...
Cele mai multe insolvențe au...
Persoanele fizice implicate în...
Autoritățile chineze au transmis celor mai mari companii...
Proiectul SMR de la Doicești...
Acordul UE-Mercosur nu se poate...
Înalta Curte de Casație și...
Polonia nu se grăbește să...
România vrea în Consiliul...