Start-Up Nation. Ministerul Economiei va cere clarificări de la peste 170 de entităţi înscrise în program

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Analizând tot felul de date / FOTO: Freepik
Analizând tot felul de date / FOTO: Freepik
Ministerul Economiei, anunţ important pentru furnizorii de formare antreprenorială înscriși în program.

Începând de luni, 20 ianuarie a.c., cei peste 170 de furnizori de formare antreprenorială înscriși în cadrul programului Start-Up Nation vor primi, unde va fi cazul, solicitări de clarificări formulate de Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT), transmise prin platforma electronică https://minimis.imm.gov.ro.  

Răspunsurile pentru solicitări trebuie trimise în maxim 5 zile lucrătoare. Furnizorii de formare antreprenorială care nu respectă procedura vor fi excluși. 

Clarificările solicitate sunt necesare pentru finalizarea procesului de verificare și selecție a entităților partenere care vor asigura serviciile de formare profesională aferente modulelor 1 şi 3 ale programului. 

În prima etapă a programului Start-Up Nation s-au înscris 177 de furnizori de formare profesională (companii, asociații, fundații, licee, universități, patronate, camere de comerț și industrie), care și-au asumat instruirea a minimum 181.147 de cursanți.  

Cea de-a patra ediție a programului Start-Up Nation este finanțată cu 450 milioane euro, fonduri nerambursabile, prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF
Bursă / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Plata POS. Freepik.com
Foto:Freepik.com
e-Factura
Freepik.com
Farmacie. Foto: Freepik.com
Schimb valutar / Foto: Freepik
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Construcții / sursa foto: Freepik.com / ksandrphoto
Guvernul României
Donald Trump
Unul dintre sediile companiei Novo Nordisk / FOTO: Site-ul oficial al companiei
Petarde confiscate
Contor de gaze / Foto: Freepik
Inspectori ANAF
Xi Jinping l-a îndepărtat pe generalul Zhang Youxia / Ilustrație: Oana Pavelescu
Benzinărie / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / FOTO: Freepik
Rușii continuă bombardamentele / Foto: Președinția Ucrainei
Ședință de guvern
Documente ANAF. Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook

pixel