Start-Up Nation. Unii dintre cei descalificați ar putea totuși primi banii

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Abaterile minore nu vor mai duce la descalificare
Abaterile minore nu vor mai duce la descalificare
Aplicanții care au fost descalificați pentru programul Start-Up Nation din cauze minore ar putea totuși primi fondurile nerambursabile.

Este vorba de o propunere de lege semnată de 19 parlamentari care vor să introducă diferențierea de ”abaterilor minore - de natură administrativ-birocratică - de cele esențiale - legate de derularea contractului și de utilizarea banilor publici”.

În cazul în care această propunere va fi aprobată, de prevederile acesteia vor putea beneficia și cei care au fost descalificați în anul 2017 dar și cei din 2018 și 2019.

Din categoria abaterilor minore fac parte și neautorizarea codului CAEN, lipsa ștampilei ori a semnăturii.

Propunerea de lege trebuie să treacă de Senat, apoi să fie adoptată de Camera Deputaților, promulgată de președinte, publicată în Monitorul Oficial. De asemenea, Guvernul ar trebui să modifice procedura Start-Up Nation.

În anul 2017, din cei 19.000 de aplicanți, 8.444 au semnat acordurile de finanțare din care 7.176 au implementat planurile de afaceri și au depus deconturile pentru a primi banii.

Vezi AICI documentul

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule și verificări / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Foto: Freepik.com

Bursa de la București încheie săptămâna într-o notă pozitivă

Au fost înregistrate și creșteri importante. 

Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica

pixel