Știrile dimineții. Cele mai importante informaţii, la început de săptămână

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Bună dimineața!
Bună dimineața!
Grupaj de știri.

Greva fermierilor din România, în atenția presei internaționale

”Fermierii cer guvernului să abordeze problema asigurărilor scumpe și a nivelurilor accizelor la motorină, a moratoriilor privind împrumuturile, a timpului de plată a subvențiilor agricole și a pagubelor provocate de secetă, precum și a măsurilor pentru reducerea timpilor lungi de așteptare la punctele de trecere a frontierei”, relatează Reuters despre protestelor fermierilor și transportorilor români.

Românii s-ar putea bucura de o nouă stațiune la Marea Neagră

Românii s-ar putea bucura de concedii într-o nouă stațiune de la Marea Neagră, după ce mai mulți dezvoltatori străini și-au arătat interesul asupra unei noi infrastructuri pe litoralul nostru.

Comisia Europeană va porni o investigație la sediile unor mari companii auto chineze

Pentru a afla dacă este necesară impunerea unor tarife asupra companiilor auto chineze care ar fi abordat anumite strategii neconcurențiale, afectât astfel piața europeană, investigatori de la Comisia Europeană vor face anumite inspecții pentru a determina acest fapt.

Aproape 30% dintre americani sunt îngropați în datorii

Gospodăriile americane au acumulat anul trecut o datorie record de 17.290 de miliarde de dolari, datorie determinată de soldurile creditelor ipotecare, de cardurile de credit și de împrumuturile pentru studenți, potrivit celor mai recente cifre ale Federal Reserve Bank of New York.

Economia zonei euro, în prag de recesiune. Întâlnire de lucru a Eurogrupului

Situația instabilă a economiei din zona euro este tema de dezbatere de la întâlnirea miniștrilor Economiei și Finanțelor din zona euro (Eurogrupul).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik

pixel