Europa, zguduită de tarifele anunţate de Trump. Investitorii trag semnalul de alarmă
Investitorii globali au...
Aderarea României la OCDE. Ciolacu: PIB-ul României va creşte cu minimum 7% după primul an fiscal
Premierul Marcel Ciolacu, preşedintele PSD, a declarat că aderarea României la OCDE va aduce o serie de beneficii României, precizând că finalizarea acestui demers ar conduce, după primul an fiscal, la creşterea PIB cu "minimum 7 puncte procentuale".
O dată cu intrarea în vigoare a noii legi a pensiilor, la data de 1 septembrie 2024, românii vor pierde posibilitatea de a se pensiona anticipat fără penalizare. Potrivit noii legislaţii, categoriile de pensii reglementate sunt pensia pentru limită de vârstă, pensia anticipată, pensia de invaliditate și pensia de urmaș.
Şedinţă de Guvern, 25 iulie. Deciziile zilei la Palatul Victoria
Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței Guvernului României din 25 iulie 2024.
Popularitatea vehiculelor electrice este în continuă creștere la nivel mondial. Având în vedere că tot mai mulți șoferi sunt interesați să achiziționeze un vehicul electric, acest nou segment de cerere se reflectă și în piața mașinilor second hand.
Casa Verde Fotovoltaice. Laurențiu Neculaescu (AFM): S-a întâmplat un fenomen foarte interesant
Invitat în studioul emisiunii ”Interviurile DCNews”, șeful Administrației Fondului pentru Mediu, Laurențiu Neculaescu, a dezvăluit detalii interesante despre programul de anul trecut și cel va fi lansat peste câteva luni și care dispune de cel mai mare buget.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Investitorii globali au...
Evaziunea începe din bucătărie:...
Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...
Secretarul de Stat al SUA,...
TikTok a început o amplă...
Wall Street încheie săptămâna...
Companiile de stat intră în...
Bruxelles-ul propune o taxă...
Veniturile Rusiei din...
UE, în așteptarea unei...
Curs valutar BNR, 11 iulie 2025.
Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...
În timp ce România se chinuie...
Piețele financiare au fost...
Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...
Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...
Ministrul Muncii, Florin...
Ministerul Finanţelor, nou...
UE schimbă strategia: plafon...
Andrei Caramitru trage un...
Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...
Consiliul Concurenţei...